Založ si blog

Podľa kalendára už brexitové rokovania stroskotali. V skutočnosti je ešte stále šanca na normálne vzťahy

Po tom, čo si Angličania schválili memorandum o odchode z Európskej únie začalo plynúť prechodné obdobie, počas ktorého sa mali dohodnúť podmienky odchodu krajiny. Minulý mesiac stanovil britský premiér termín  na uzavretie dohody do 15. októbra alebo „aspoň“ jasnej perspektívy s tým, že bez primeraného pokroku by nemalo zmysel pokračovať v rozhovoroch aj po tomto týždni. Jednania by sa pritom mali ukončiť do konca mesiaca a výsledkom by mal byť  „soft“ alebo „hard“ brexit. Toto rozhodnutie bude mať vplyv na ročný obchod v hodnote 900 miliárd dolárov, ako aj na dodávateľské reťazce, ktoré sa tiahnu po celej Európe i mimo nej.

Podľa posledného vyjadrenia Davida Frosta, britského šéfa vyjednávania v otázke brexitu sa rokovanie skončilo sklamaním. Aj napriek tomu, že samit neznamenal žiadny väčší pokrok v diskusiách, na britskej strane existujú náznaky úspechu v otázke štátnej dotačnej politiky. Britskí predstavitelia po samite tvrdili, že „atmosféra nebola dobrá“ a že premiér Johnson je pripravený na brexit bez uzatvorenia dohody. Podľa slov viacerých predstaviteľov Spojeného Kráľovstva bol problém v nedostatočnej flexibilite Európskej únie.

EÚ vstúpila do rokovaní o budúcich vzťahoch s cieľom „udržať“ prístup do britských vôd, ako aj existujúce práva na lov viac ako 70 druhov rýb, ktoré plávajú cez námorné hranice medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Do konca rokovania zostávajú približne dva týždne, no otázka rybolovu je stále hlavným problémom pri vyjednávaní medzi oboma stranami. Británia totiž nehodlá ustúpiť od bodu, ktorý bol najzvučnejším dôvodom brexitu.

Francúzsky prezident Emanuel Macron naznačil ochotu rokovať v otázke rybolovu vyjadrením, že hľadá „dobrý kompromis“, pričom varoval, že nedovolí, aby bol tento sektor obetovaný. Kancelárka Angela Merkelová, rovnako ako aj vedúci predstavitelia EÚ sa vo vyhlásení opätovne vyjadrili, že  „odhodlanie únie je mať čo najužšie partnerstvo so Spojeným kráľovstvom“.

Spojené Kráľovstvo v súčasnosti sužuje druhá vlna koronavírusu na ktorú reagovala vláda od piatku polnoci pristúpením k prísnejším obmedzeniam čo znamená, že ľudia sa nebudú môcť stretnúť s nikým mimo ich domácnosti. Súčasný stav novo nakazených dosiahol úrovne preplnenia nemocníc a nedostatku personálu, keďže brexit prinútil veľa zdravotných sestier odsťahovať sa naspäť do Európskej únie.

Zaujímavé bude sledovať postup v rokovaní, pretože Spojené Kráľovstvo si s najväčšou pravdepodobnosťou neuvedomuje, že v tomto prípade ťahá za kratší koniec. Pokiaľ sa nerozhodne o osude „rozvodu“ bude správa obsahujúca slovo brexit aj naďalej vyvolávať turbulencie britskej libry.

 

Zaujímavá investícia do euromeny

25.10.2020

Euro v súčasnosti zažíva neuveriteľný rast na hodnote. Na jednej strane to vytvára vrásky na tvárach ekonómov ECB, ktorí sa snažia nakopnúť infláciu a taktiež devalvovať euro, no na druhej strane špekulantom vsádzajúcim na rast eura poskytuje úžasné zisky. Ekonomika eurozóny stojí z približne tretiny na exporte, no ak euro posilňuje zákonite export klesá, čo [...]

Koronavírus výrazne pomohol dronom

09.10.2020

Koronavírus dokázal vytvoriť prostredie, ktoré bolo ešte pred rokom nepredstaviteľné. Pozitívny aspekt lock-downov v domovoch pomohol posunúť pomaly rastúce trendy ako je home-office, nákup po internete a taktiež hľadanie riešenia ako zrýchliť prepravu. Jedným z najviac sa ozývajúcich riešení je prechod doručovania jedla alebo hmotnostne nízko-nákladných produktov [...]

Slovenská ekonomika sa pomaly spamätáva z krízy

05.10.2020

Národná banka Slovenska zverejňuje mesačný bulletin, v ktorom zhodnocuje vývoj ekonomiky eurozóny, rovnako ako Slovenska a následne sa snažia predikovať vývoj do budúcnosti. Septembrový bulletin bol obzvlášť zaujímavý, keďže znamenal ukončenie 3. kvartálu. Na druhej strane sa očakáva výraznejšie nakopnutie ekonomiky schválením protiepidemického balíčka v Bruseli [...]

Nice

Polícia zadržala v súvislosti s útokom v Nice tretieho podozrivého

31.10.2020 12:57

Páchateľ podľa starostu Nice vykrikoval "Alláhu akbar" (Boh je najväčší). Polícia ho po útoku viackrát postrelila a zadržala.

Celoplošné testovanie / Trenčinaske Teplice /

Do testovania v Trenčianskych Tepliciach sa zapojila primátorka, jej dcéra, aj dron

31.10.2020 12:13

Mesto vytiahlo do boja proti dlhým radám silný tromf - dron.

Soňa Belanská, Ide o pravdu

Psychiatrička Belanská v Ide o pravdu: Čaputová komunikuje pokojne, vláda zmätočne

31.10.2020 12:00

Komunikácia nariadení a zákazov je pri pandémii kľúčová. „Ak nedostávame odpovede na otázky, začína narastať nervozita,“ povedala psychiatrička Soňa Belanská.

Ružinov, testovanie, koronavírus

Otestovali sme drive-thru. Za pol hodinu sme boli out

31.10.2020 10:14

Tma, sychravo, dážď. Ak ste v bratislavskom Ružinove chceli mať pri testovaní na koronavírus pole position na drive-thru, museli ste si poriadne privstať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 58323x
Priemerná čítanosť článkov: 1423x

Autor blogu

Kategórie