Temná stránka bezplatných peňazí nalievaných do ekonomiky sa volá „zombie“ firmy

Nástup koronavírusu vyvolal drastickú reakciu centrálnych bánk v spolupráci s vládami v podobe rôznych programov na podporu ekonomiky. Programy vo väčšine krajín začali presadzovať politiku nulových až záporných úrokových sadzieb, následne nákupu vládnych a korporátnych cenných papierov, nákup akcií spoločností cez ETF fondy až po rôzne podpory v nezamestnanosti alebo helikoptérové peniaze.

V najväčšej ekonomike sveta- Spojených štátoch, obrovské trhové intervencie Federálneho rezervného systému v reakcii na pandémiu stiahli náklady na požičiavanie spoločnostiam z marcových maxím na historické minimá a uľahčili bezprecedentné emitovanie dlhopisov spoločnostiam, ktoré sa zúfalo snažia o hotovosť, aby prežili ekonomický dopad vírusu.

Na jednej strane to v prípade Spojených štátov zabezpečilo zníženie nezamestnanosti z najvyššej hodnoty 14,7%, za posledných viac ako 80 rokov a najrýchlejšie oživenie z najhoršej krízy od druhej svetovej vojny.

Na druhej strane to neozdravilo ekonomiku zánikom ,,zombie“ spoločností, ktorých prevádzkový zisk nedosahuje úrok potrebný na zaplatenie ich veriteľov. Práve naopak ich počet aj naďalej kontinuálne rastie spojený s trendom viazania na dlhopisy, ktorý nasledoval v marci po kríze COVID-19. Tento trend urýchlil a dal vzniknúť novej generácii vyššie spomínaných  ,,zombie“ spoločností, ktoré by zanikli pod ťarchou svojich vlastných dlhov, ak by sa niekedy zdvihli úrokové sadzby zo súčasných úrovní.

Zdroj: ft.com

Alarmujúce údaje môžeme pozorovať na priloženom grafe, ktorý zaznamenáva percentuálny počet spoločností, ktoré už 3 roky nedosahujú zisk dostatočný na pokrytie úrokov z dlhov na indexe Russell 3000 (index zahŕňa 3000 najväčších trhov kapitálových amerických spoločností). Zatiaľ, čo na konci roka 2019 ich bolo približne 13%, v súčasnosti je ich približne 15% (450 spoločností), 1% pod maximom dosiahnutým počas ,,dot-com“ bubliny v roku 2000.

Jun Zhu, portfólio manažérka spoločnosti The Leuthold Group sa v nadväznosti na tento graf pýta: „Viacerým spoločnostiam rastú náklady na dlh a počet zombie spoločností stúpa. Čo sa stane, ak kapitálové trhy vyschnú a neumožnia refinancovať alebo splatiť dlh? Ako ho prerolujú alebo si dokonca dovolia úrokové náklady?“

V súčasnosti, môžeme pozorovať korekciu na finančných trhov z dôvodu končiacich stimulov schválených v minulosti. Na druhej strane neochota dohody medzi demokratmi a republikánmi o objeme nových stimulov vyvoláva spolu s možnosťou zvolenia Bidena do prezidentského kresla nejasnosť smerovania krajiny. Uvidíme či súčasný znížený návrh demokratov o 1 bilión dolárov na 2,4 bilióna dolárov prejde schválením na oboch stranách a tým podporí ďalší rast ,,zombie“ spoločností.

Zaujímavé rozdiely v cenách akcií farmaceutických firiem úspešných pri Covid-19

15.06.2021

Aj keď sú farmaceutické spoločnosti Moderna, Pfizer, BioNTech a AstraZeneca podobne úspešné pri vývoji a predaji vakcíny na Covid-19, na vývoji ich akcií sa úspech prejavil výrazne odlišne. Farmaceutické spoločnosti, ktoré dokázali najrýchlejšie vyvinúť vakcínu na koronavírus vyťažili najviac z recesie z ktorej sa pomaly spamätávame. Najznámejšie farmaceutické [...]

Ekonomika eurozóny nádejne ožíva

09.06.2021

Ekonomické čísla eurozóny zaznamenali v máji hneď niekoľko pozitívnych signálov. Rekordne narástol optimizmus v prieskume manažérov vo výrobnom sektore a v pásme expanzie je aj index služieb. Stále však existuje riziko, že nové vlny pandémie opäť pribrzdia dodávateľské reťazce a ekonomiku opäť spomalia. Eurozóna má našliapnuté na rýchle ekonomické oživenie, [...]

Je bitcoin naozaj nová verzia zlata?

02.06.2021

Bitcoin je nielen najstaršou, ale zároveň aj najrozšírenejšou kryptomenou s obrovskou kapitalizáciou. Ani to ho však nemusí ochrániť pred reguláciou a zdanením zo strany vlád, čo mu môže zlomiť krk. Nákup kryptomeny aj dnes stále zostáva rizikovou stávkou. Bitcoin vlastní približne 17% svetovej populácie a 46 miliónov Američanov. Nadnárodné spoločnosti ako Amazon, [...]

Richard Raši, MIRRI SR nábytok

Ministerstvo investícií nakúpilo stôl za 14-tisíc eur, Raši podáva trestné oznámenie pre podozrivú zákazku

21.11.2024 18:30

Súčasný minister Richard Raši novinárom ukázal stôl za viac neč 14-tisích eur a ďalšie kusy nábytku na mieru.

SR kultúra galéria slovenská SNG

Vyše 170 zamestnancov SNG zvažuje výpovede, pokiaľ sa nesplnia ich požiadavky

21.11.2024 16:37

Žiadajú aj ochranu pred účelovým prepúšťaním a diskrimináciou s riadnym odôvodnením akýchkoľvek výpovedí.

Robert Fico, Alexandar Vučič

Fico sľúbil Vučičovi, že v otázke Kosova Slovensko nikdy Srbsko nezradí. Spoločne pôjdu do Moskvy

21.11.2024 15:51

Premiér Robert Fico sa v Belehrade stretol so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom.

Fico

SaS: Ficova vláda cielene zastrašuje novinárov, podobne ako zastrašila čestných policajtov a prokurátorov

21.11.2024 15:32

Strana uviedla, že zriadenie špecializovaných súdov pre spory s médiami predstavuje hrozbu pre demokraciu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 70
Celková čítanosť: 139083x
Priemerná čítanosť článkov: 1987x

Autor blogu

Kategórie