Založ si blog

Do čoho investuje veštec z Omahy?

Warren Buffett je legendárne meno investičného trhu a skutočná ikona už celé desaťročia. Je vždy zaujímavé pozrieť sa, do čoho investuje a, naopak, čo predáva z portfólia. Najnovší report prináša viaceré prekvapenia.

Warren Buffett, CEO Berkshire Hathaway, v súčasnosti najuznávanejší a najbohatší človek investičného sveta je známy pod prezývkou veštec z Omahy. Aj napriek neuveriteľnému bohatstvu, už desaťročia býva v rovnakom dome, jazdí rovnakým autom a pri analýze nepoužíva výdobytky techniky.

Spoločnosť Berkshire Hathaway musí rovnako ako ostatné hedžové fondy na kvartálnej báze zverejňovať svoje pozície v spoločnostiach. Investori dlhodobo používajú predaje alebo nákupy spoločností touto známou korporáciou ako indikáciu zdravej spoločnosti a nepriamy investičný tip, ako aj ukázanie na smerovanie finančného sveta.

Najväčšie prekvapenia

Najprekvapivejším krokom bolo znižovanie pozície o 60,3 miliónov akcií v spoločnosti Apple, čo bolo v kontraste s pozíciami, ktoré zverejnili ostatné fondy v regulačnej správe za posledný štvrťrok v roku 2020. Aj napriek tomu, že Apple ostáva najväčšou pozíciou Berkshire, investori sa môžu domnievať, že technologické spoločnosti po spanilej jazde v minulom roku dosiahli svoje maximá a prišiel čas na ich predaj. Akciový titul, ktorý sa stal výhercom v navyšovaní pozícií hedžovými fondami sa stala spoločnosť Microsoft.

Zavrhnutý bankový sektor

Spoločnosť v najväčšom objeme uzatvárala svoje pozície v bankovom sektore. Dôvodom sú nízke úrokové sadzby v Amerike, čo negatívne vplýva na celý bankový sektor a výrazne ukrajuje ich ziskovosť. Berkshire predala všetky pozície v M&T Bank, PNC Financial Services a JP Morgan Chase. Postupne taktiež znižovala pozície vo  Wells Fargo a U.S. Bancorp.

Za zmienku stojí aj jedna z najvýznamnejších amerických automobilových spoločností General Motors v ktorej Berkshire taktiež výrazne znižovala pozície. Najväčšou pravdepodobnosťou je, že General Motors výrazne zaostáva za jej technologicky vyspelými konkurentami ako sú Nio alebo Tesla. Medzera  v technologickom pokroku sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude zväčšovať a tým ukrajovať trhový podiel.

Perspektívne spoločnosti

Navýšenie pozícií môžeme pozorovať v typicky Buffetovských spoločnostiach, ktoré sú pri súčasne výrazne nadhodnotenom trhu fundamentálne bližšie k svojej vnútornej hodnote. Ide o stabilné, „single digit“ rastúce spoločnosti s konkurenčnou výhodou.

Hlavný sektor, ktorý stojí za zmienku je farmaceutický, a to vďaka nákupu AbbVie, Bristol-Myers Squibb a Merck & Company. Je možné sa domnievať, že pán Buffett vsádza na koronavírus, ktorý bude pozitívne ovplyvňovať dopyt po farmaceutických produktoch.  Druhá domnienka analytikov hovorí, že sa ľudia aj po odznení koronavírusu budú vo väčšej miere starať o svoje zdravie, vďaka čomu farmaceutické spoločnosti naďalej porastú. Na druhej strane, Berkshire pristúpil k odpredaju popredného výrobcu vakcíny na koronavírus Pfizeru. Podľa môjho názoru, investícia do zmieneného akciového titulu bola stávka správy okolo Pfizeru, ktoré priviali retailových investorov a následne vyhnali akcie do výšin. Následne akcie vyčerpali svoj rastový potenciál a stali sa výrazné nadhodnotenými, čo z nich spravilo akcie nežiadúce pre držbu.

Poslednými, no nezanedbateľnými spoločnosťami sú Verizon Communications a Chevron. Verizon je lídrom v segmente komunikačných služieb. Aj napriek tomu, že jeho rast tržieb ani dlh nie je „sexy,“ trhové postavenie, generovaný cash-flow a stabilita z neho robí typickú buffettovskú investíciu.  Chevron podľa môjho názoru je jedna z najlepších amerických ropných spoločností, ktorej súčasné zimy v Rusku (Rusko ťaží o 1 milión barelov menej oproti OPEC+ dohode, kvôli pretrvávajúcim tuhým zimám na Sibíri) a pokračujúce ekonomické oživenie vytvárajú priestor pre zaujímavý rast.

Zhrnutie

Pri investovaní je nutné mať vždy na pamäti príslovie Warrena Buffetta: „Nakupujte spoločnosti so silnou históriou ziskovosti a s dominantnou obchodnou franšízou.“ Trh je v súčasnosti zbláznený do rastových spoločností so zaujímavým príbehom, ktoré sú častokrát dlhodobo stratové. Toto príslovie môže byť naplnené skôr ako si myslíme pri pohľade na rast výnosov dlhopisov, ktorý môže predznamenávať korekciu na akciovom trhu na čele so stratovými spoločnosťami.

Zaujímavé rozdiely v cenách akcií farmaceutických firiem úspešných pri Covid-19

15.06.2021

Aj keď sú farmaceutické spoločnosti Moderna, Pfizer, BioNTech a AstraZeneca podobne úspešné pri vývoji a predaji vakcíny na Covid-19, na vývoji ich akcií sa úspech prejavil výrazne odlišne. Farmaceutické spoločnosti, ktoré dokázali najrýchlejšie vyvinúť vakcínu na koronavírus vyťažili najviac z recesie z ktorej sa pomaly spamätávame. Najznámejšie farmaceutické [...]

Ekonomika eurozóny nádejne ožíva

09.06.2021

Ekonomické čísla eurozóny zaznamenali v máji hneď niekoľko pozitívnych signálov. Rekordne narástol optimizmus v prieskume manažérov vo výrobnom sektore a v pásme expanzie je aj index služieb. Stále však existuje riziko, že nové vlny pandémie opäť pribrzdia dodávateľské reťazce a ekonomiku opäť spomalia. Eurozóna má našliapnuté na rýchle ekonomické oživenie, [...]

Je bitcoin naozaj nová verzia zlata?

02.06.2021

Bitcoin je nielen najstaršou, ale zároveň aj najrozšírenejšou kryptomenou s obrovskou kapitalizáciou. Ani to ho však nemusí ochrániť pred reguláciou a zdanením zo strany vlád, čo mu môže zlomiť krk. Nákup kryptomeny aj dnes stále zostáva rizikovou stávkou. Bitcoin vlastní približne 17% svetovej populácie a 46 miliónov Američanov. Nadnárodné spoločnosti ako Amazon, [...]

raketa ATACMS raketomet M270 MLRS

ONLINE: Kyjev útočil strelami ATACMS na Krym, tvrdí Moskva. Zbrane z USA už prúdia na Ukrajinu

04.05.2024 07:10, aktualizované: 08:46

Môže trvať týždne až niekoľko mesiacov, kým na Ukrajinu dorazí značný počet západných zbraní a vybavenia a dostanú sa až na front.

special podcast pocuvajte Pravdu novy jzbt6t / Počúvajte Pravdu /

Po 20 rokoch v únii nemôžeme na ňu najmä nadávať, ak ju chceme zmeniť

04.05.2024 06:05

Európska únia sa môže a má kritizovať. U nás však kritika dosahuje absurdné rozmery.

Peter Pellegrini, Andrej Danko

Nebude to boj, ale permanentné napätie. Hlas a SNS sú znova na nože: Fico je ticho, aby koalícia prežila

04.05.2024 06:00

Hlasovanie o Fonde na podporu umenia tretíkrát presunuli. Dôvodom sú spory medzi SNS a Hlasom.

kalifát, demonštrácia, islamisti, moslimovia

Žiadať kalifát nie je trestné, tvrdia odborníci. Aj to je sloboda prejavu

04.05.2024 06:00

Možno zakázať demonštráciu, kde spochybňujú základné práva, alebo by to nebolo demokratické? V Nemecku riešia dilemu, ktorú vyvolalo zhromaždenie moslimských radikálov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 70
Celková čítanosť: 134523x
Priemerná čítanosť článkov: 1922x

Autor blogu

Kategórie