Rok 2019 sa niesol v znamení najväčšej recesie od druhej svetovej vojny, ale tiež najrýchlejšieho ekonomického oživenia. Veľa krajín Európskej únie nie je z najhoršieho von a zažíva druhú vlnu šírenia nákazy koronavírusu, ktorá je častokrát horšia ako prvá vlna. V snahe spomaliť šírenie a dopady, predstavitelia pristupujú k lock-downom krajín, čo negatívne vplýva na spoločnosti, ktoré sa ocitajú na pokraji krachu. Na druhej strane ECB, ako aj vlády jednotlivých krajín zavádzajú programy na podporu ekonomík a zmiernenia negatívnych dopadov.
Český kapitálový trh
Český kapitálový trh obsiahnutý v pražskom indexe sa dodnes nedokázal spamätať z pandémie, keďže stále stráca približne 8,35% (so započítaním reinvestovania dividend) na hodnotu, ktorú dosahoval na konci roka 2019. Dôvodom je zloženie indexu a sektory, ktoré tvoria najväčšiu váhu v tomto indexe. Medzi spoločnosti, ktoré dodnes strácajú viac ako 20% sú banky: Komercni Banka, Erste Group Bank a Moneta Money Bank. Dôvodom sú súčasná menová politika, ktorá výrazne osekala zisky bánk a taktiež česká koruna, ktorá je menej defenzívnou menou než napríklad euro alebo americký dolár. Investori sa počas krízy zbavovali českej koruny a nakupovali zmienené defenzívnejšie meny, aby ochránili svoje portfólio. Na výhernej strane stoja akcie Stock SpiritS Group, ktoré vzrástli o viac ako 26% a O2 Czech Republic s približne 16%- ným rastom na hodnote oproti predchádzajúcemu roku. Spirit Group, vďaka zvýšenému dopytu po alkohole vo východnej Európe dokázalo prekonávať očakávania analytikov a investičné domy zvyšovali svoje očakávania cieľovej sumy. Druhou bola telekomunikačná firma O2, ktorá vďaka dobrému manažmentu vyhrala aukciu o 5G frekvencie na Slovensku a taktiež oznámila zabezpečenie predĺženia používania značky O2 z pôvodného januára 2022 až do roku 2036.
České IPO počas koronakrízy
Najzaujímavejšou spoločnosťou na českej menšej burze Start bola spoločnosť Pilulka, ktorá od začatia verejného obchodovania do 10.12.2020, dokázala narásť o 13%. Spoločnosť čerpá zo zaujímavého biznis modelu na pomedzí technologickej a farmaceutickej firmy. Aj napriek tomu, že všetku hotovosť investuje do rastu na nové trhy a rozširovania sortimentu poskytovaných produktov, investori veria manažmentu, čo sa odzrkadľuje aj v cene akcií.
Slovenský kapitálový trh
Slovenský trh je v porovnaní s českým výrazne menší na objemy obchodovania ako aj tituly. Na základe toho môžeme usudzovať, že percentuálna zmena slovenského indexu s reinvestovaním dividend sa dostala len pár percentuálnych stotín nad úroveň z konca minulého roka. Najmarkantnejšou rastovou spoločnosťou bola farmaceutická spoločnosť Biotika, ktorá so započítaním reinvestovania dividend vzrástla o približne 7,6% oproti minulému roku. Biotika, rovnako ako väčšina farmaceutických spoločností, rástla aj vďaka šíreniu vírusu. Zvýšený dopyt po liekoch sa odzrkadlil aj na Biotike vo forme rastu akcií. Na druhej strane stáli Slovenské energetické strojárne so stratou až 80% a s miernejším poklesom Tatrabanka (3,06%) a OTP banka Slovensko (20%). Banky, ako som už spomenul, výrazne doplácajú na súčasnú menovú politiku nízkych sadzieb, rovnako ako banky na českej burze. Slovenské energetické strojárne už od roku 2017 vykazujú kontinuálne straty a pokles tržieb. Koronavírus tento trend dokázal posilniť, čo sa prejavilo aj na akciách spoločnosti.
Čo môžeme očakávať v nasledujúcom roku?
Aj napriek tomu, že zmienené indexy obsahujú obmedzenú sektorovú diverzifikáciu, pozitívne správy spojené s vynájdením vakcíny na koronavírus, ktorá bude tento rok schválená už v EÚ a následne distribuovaná do jednotlivých krajín, dopadne aj na spoločnosti v českom a slovenskom indexe. Spoločnosti obchodované v krajinách Vyšehradskej štvorky budú následne konvergovať s najväčšími svetovými indexami rozvinutých krajín Európy alebo Ameriky.
Celá debata | RSS tejto debaty