Založ si blog

Spojené štáty schválili rekordné stimuly. Dokedy však dokážu zakrývať realitu?

Svetové trhy sú šialene rozkývané: po silnom raste a rekordných číslach vo februári nasledoval v marci strmý pád, nasledovaný minulý utorok historicky najvyšším rastom. Dôvodom posilnenia sú vládne stimuly. Otázka však znie, dokedy dokážu zakrývať realitu.

Americká Wall Street sa po trojročných minimách odrazila minulý utorok k najsilnejšiemu rastu za desaťročia. Index Dow Jones zaznamenal s plusom 11,37 % vôbec najvyšší intradenný rast za posledných 84 rokov. Dôvodom sú masívne fiškálne stimuly v dôsledku očakávaného ochromenia ekonomiky koronavírusom.

Administratíva prezidenta Trumpa sa dohodla s demokratickými a republikánskymi senátormi na neuveriteľnom záchrannom balíku v podobe fiškálnych stimulov v oblasti výdavkov a daní za viac ako 2 bilióny dolárov. Dôvodom je podpora pre americkú ekonomiku kvôli stupňujúcim sa dopadom koronavírusu. Balík viac ako zdvojnásobí rozpočtový deficit v USA (ešte pred pandémiou bol naplánovaný na 1 bilión dolárov). Schválené 2 bilióny dolárov vstúpia do ekonomiky spolu so 4 biliónmi dolárov, ktoré Federálny rezervný systém (Fed) využil na posilnenej úverovej sily. Kumulatívny stimul v hodnote 6 biliónov dolárov predstavuje neuveriteľných 30 % ročného HDP Spojených štátov.

Pritom kongres ešte 5. marca schválil v súvislosti s koronavírusom finančnú podporu vo výške chudobných 8 miliárd dolárov na financovanie núdzových potrieb zdravotnej starostlivosti. Následne prišiel dodatočný plán, ktorý mnohým Američanom poskytol platenú práceneschopnosť, potravinovú pomoc a bezplatné testovanie na koronavírus.

Dnes Spojené štáty nasadil obrovský stimulačný balík, ktorý doterajšiu pomoc rozšíril o podporu hospodárstva a osobitne amerických leteckých spoločností, o pôžičky pre malé a stredné podniky a rozšírenú pomoc v nezamestnanosti. Balík tiež počíta s podporou štátov a miestnych vlád v boji proti prepuknutiu choroby a s navýšením podpory nemocníc a iných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

S odstupom najväčšou zaujímavosťou je priama platba až do výšky 3 000 dolárov miliónom amerických rodín, čo je obdoba legendárnych ,,helicopter money.‘‘ Tento princíp teoreticky popísal Milton Friedman v 60. rokoch ako peňažný stimul pre naštartovanie ekonomiky v hlbokej kríze nedostatočného dopytu. Trumpova administratíva dnes skutočne bude „zhadzovať z helikoptéry“ dospelým jednotlivcom s nízkymi a strednými príjmami 1 200 dolárov a každému dieťaťu 500 dolárov.

Zásadná otázka však znie: dokáže ,,helicopter money‘‘, táto posledná a najriskantnejšia zbraň nekonvenčnej menovej politiky, skutočne dlhodobo fungovať?

Spojené štáty sú dnes pravdepodobne len v prvej fáze akcelerácie vírusu. Pritom už dnes majú vyše 2 400 mŕtvych a  viac ako 140 000 nakazených. Nariadením zatvoriť tisícky podnikov donútila americká vláda približne 100 miliónov ľudom zostať doma, čo je takmer tretina obyvateľstva. Dopad týchto čísiel na ekonomiku bude dramatický.

Ak sa skutočne potvrdí, že Spojené štáty sú v bode prvotnej akcelerácie, čo sa bude diať v bode úplného vypuknutia pandémie? Fed už totiž dnes nasadila všetky doteraz známe aj alternatívne zbrane na podporu ekonomiky a nemá nič ďalšie v zálohe. Až čas ukáže, či dnešné opatrenia budú stačiť a či v budúcnosti nenastane doba, keď ľudia v dôsledku masívneho tlačenia peňazí prestanú dôverovať ich hodnote.

Koronakríza otvorila nový rozpor vnútri EÚ. Jeho riešenie ja zatiaľ v nedohľadne

02.06.2020

Hlavnou témou celej Európskej únie je počas posledných mesiacov francúzsko-nemecký návrh založenia európskeho fondu oživenia. Vedúci predstavitelia EÚ chcú stanoviť pre obdobie 2021–27 rozpočet bloku na 1,1 bilióna eur a doplniť ho novými stimulačnými peniazmi v hodnote 750 miliárd eur, ktoré by si Európska komisia sama požičala na trhu za rozpočet a národné [...]

Vydá sa USA zničujúcou japonskou cestou? Dnešný optimizmus na trhoch nemá poriadne základy

20.05.2020

Jeden z kľúčových indexov S&P 500 je dnes o takmer 800 bodov – čiže o neuveriteľných 30 % – nad „dnom“ z 23. marca. Je to však skutočný býčí trh alebo iba umelo „dotovaný“, krátkodobý nárast, po ktorom príde masívny prepad? Investori veria tomu, že americký Fed má všetko pod kontrolou. Faktom je, že pokiaľ ide o likviditu a fiškálne stimuly [...]

Má zmysel investovať do akcií aeroliniek? Signály si zatiaľ protirečia

12.05.2020

Drvivý dopad koronakrízy na aerolinky sa dal očakávať. Čo už je prekvapuje viac, je zásadné „zbohom“ leteckým, investíciám, od Warrena Buffetta. Osud leteckej prepravy totiž nie je zďaleka spečatený. Spojené štáty utrpeli koronakrízou vôbec najviac na svete, keďže tam vírus dorazil hneď z dvoch zdrojov: z Číny a západnej Európy. Najprv zoslabol transpacifický [...]

marihuana, pervitín, polícia, drogy

Polícia zaistila počas akcie Malina pervitín za 45-tisíc eur a marihuanu

05.06.2020 16:45

Počas akcie vykonali domovú prehliadku, osobné prehliadky a prehliadku auta v okrese Senec.

Taliansko Benákty príliv záplavy

Nadpriemerne vysoký príliv zaplavil štvrtinu Benátok

05.06.2020 15:45

Takto vysoké prílivy, nazývané acqua alta, sú v Benátkach v tomto období roka zriedkavé.

policajti, streľba, USA, filadelfia, polícia

Streľba v Alabame si vyžiadala sedem mŕtvych

05.06.2020 14:16

Oficiálne miesta uviedli, že obeťami sú muži aj ženy. Totožnosť obetí nezverejnili.

Monika Jankovská

Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne

05.06.2020 12:38

V rámci sporu o zmenky mal Kočner cez Jankovskú ovplyvňovať sudkyne Cvikovú, Maruniakovú a Haitovú.

lukasbaloga

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 31168x
Priemerná čítanosť článkov: 1484x

Autor blogu

Kategórie