Spojené štáty schválili rekordné stimuly. Dokedy však dokážu zakrývať realitu?

Svetové trhy sú šialene rozkývané: po silnom raste a rekordných číslach vo februári nasledoval v marci strmý pád, nasledovaný minulý utorok historicky najvyšším rastom. Dôvodom posilnenia sú vládne stimuly. Otázka však znie, dokedy dokážu zakrývať realitu.

Americká Wall Street sa po trojročných minimách odrazila minulý utorok k najsilnejšiemu rastu za desaťročia. Index Dow Jones zaznamenal s plusom 11,37 % vôbec najvyšší intradenný rast za posledných 84 rokov. Dôvodom sú masívne fiškálne stimuly v dôsledku očakávaného ochromenia ekonomiky koronavírusom.

Administratíva prezidenta Trumpa sa dohodla s demokratickými a republikánskymi senátormi na neuveriteľnom záchrannom balíku v podobe fiškálnych stimulov v oblasti výdavkov a daní za viac ako 2 bilióny dolárov. Dôvodom je podpora pre americkú ekonomiku kvôli stupňujúcim sa dopadom koronavírusu. Balík viac ako zdvojnásobí rozpočtový deficit v USA (ešte pred pandémiou bol naplánovaný na 1 bilión dolárov). Schválené 2 bilióny dolárov vstúpia do ekonomiky spolu so 4 biliónmi dolárov, ktoré Federálny rezervný systém (Fed) využil na posilnenej úverovej sily. Kumulatívny stimul v hodnote 6 biliónov dolárov predstavuje neuveriteľných 30 % ročného HDP Spojených štátov.

Pritom kongres ešte 5. marca schválil v súvislosti s koronavírusom finančnú podporu vo výške chudobných 8 miliárd dolárov na financovanie núdzových potrieb zdravotnej starostlivosti. Následne prišiel dodatočný plán, ktorý mnohým Američanom poskytol platenú práceneschopnosť, potravinovú pomoc a bezplatné testovanie na koronavírus.

Dnes Spojené štáty nasadil obrovský stimulačný balík, ktorý doterajšiu pomoc rozšíril o podporu hospodárstva a osobitne amerických leteckých spoločností, o pôžičky pre malé a stredné podniky a rozšírenú pomoc v nezamestnanosti. Balík tiež počíta s podporou štátov a miestnych vlád v boji proti prepuknutiu choroby a s navýšením podpory nemocníc a iných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

S odstupom najväčšou zaujímavosťou je priama platba až do výšky 3 000 dolárov miliónom amerických rodín, čo je obdoba legendárnych ,,helicopter money.‘‘ Tento princíp teoreticky popísal Milton Friedman v 60. rokoch ako peňažný stimul pre naštartovanie ekonomiky v hlbokej kríze nedostatočného dopytu. Trumpova administratíva dnes skutočne bude „zhadzovať z helikoptéry“ dospelým jednotlivcom s nízkymi a strednými príjmami 1 200 dolárov a každému dieťaťu 500 dolárov.

Zásadná otázka však znie: dokáže ,,helicopter money‘‘, táto posledná a najriskantnejšia zbraň nekonvenčnej menovej politiky, skutočne dlhodobo fungovať?

Spojené štáty sú dnes pravdepodobne len v prvej fáze akcelerácie vírusu. Pritom už dnes majú vyše 2 400 mŕtvych a  viac ako 140 000 nakazených. Nariadením zatvoriť tisícky podnikov donútila americká vláda približne 100 miliónov ľudom zostať doma, čo je takmer tretina obyvateľstva. Dopad týchto čísiel na ekonomiku bude dramatický.

Ak sa skutočne potvrdí, že Spojené štáty sú v bode prvotnej akcelerácie, čo sa bude diať v bode úplného vypuknutia pandémie? Fed už totiž dnes nasadila všetky doteraz známe aj alternatívne zbrane na podporu ekonomiky a nemá nič ďalšie v zálohe. Až čas ukáže, či dnešné opatrenia budú stačiť a či v budúcnosti nenastane doba, keď ľudia v dôsledku masívneho tlačenia peňazí prestanú dôverovať ich hodnote.

Zaujímavé rozdiely v cenách akcií farmaceutických firiem úspešných pri Covid-19

15.06.2021

Aj keď sú farmaceutické spoločnosti Moderna, Pfizer, BioNTech a AstraZeneca podobne úspešné pri vývoji a predaji vakcíny na Covid-19, na vývoji ich akcií sa úspech prejavil výrazne odlišne. Farmaceutické spoločnosti, ktoré dokázali najrýchlejšie vyvinúť vakcínu na koronavírus vyťažili najviac z recesie z ktorej sa pomaly spamätávame. Najznámejšie farmaceutické [...]

Ekonomika eurozóny nádejne ožíva

09.06.2021

Ekonomické čísla eurozóny zaznamenali v máji hneď niekoľko pozitívnych signálov. Rekordne narástol optimizmus v prieskume manažérov vo výrobnom sektore a v pásme expanzie je aj index služieb. Stále však existuje riziko, že nové vlny pandémie opäť pribrzdia dodávateľské reťazce a ekonomiku opäť spomalia. Eurozóna má našliapnuté na rýchle ekonomické oživenie, [...]

Je bitcoin naozaj nová verzia zlata?

02.06.2021

Bitcoin je nielen najstaršou, ale zároveň aj najrozšírenejšou kryptomenou s obrovskou kapitalizáciou. Ani to ho však nemusí ochrániť pred reguláciou a zdanením zo strany vlád, čo mu môže zlomiť krk. Nákup kryptomeny aj dnes stále zostáva rizikovou stávkou. Bitcoin vlastní približne 17% svetovej populácie a 46 miliónov Američanov. Nadnárodné spoločnosti ako Amazon, [...]

Pam Bondiová, USA, Trump

Bývalá prokurátorka, lojálna Trumpovi, mieri na čelo ministerstva spravodlivosti USA. Má čeliť 'zaujatým' prokurátorom

22.11.2024 06:20

Bondiová bola Trumpovou právničkou počas jeho prvého impeachmentu.

vojna na Ukrajine, Vladimir Putin

ONLINE: Zelenskyj sa pýta, ako Západ odpovie na novú ruskú raketu. Medvedev: Chceli ste to? Tak to sakra máte

22.11.2024 06:15

Rusi krátko pred útokom experimentálnou raketou stredného doletu na Dnipre informovali Spojené štáty.

w-foto-kolona-01

Peklo na D2 bude pokračovať aj v decembri. Pre opravy na diaľnici doprava zo Záhoria kolabuje

22.11.2024 06:00

Pravda zisťovala, kedy budú dokončené opravy a kedy sa skončia s nimi súvisiace obmedzenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 70
Celková čítanosť: 139139x
Priemerná čítanosť článkov: 1988x

Autor blogu

Kategórie