Bude pokles cien ropy trendom aj v nasledujúcich mesiacoch?

Obavy z nového koronavírusu, ktorý doposiaľ zabil v Číne 25 ľudí a nakazil viac ako 800, stlačili cenu ropy na 9-týždňové minimum. Minulý piatok však zaznamenala cena ropy v Ázii nárast. Dôvodom bolo vyjadrenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá uviedla, že je príliš skoro na to, aby sme sa obávali globálneho prepuknutia nákazy – epidémia zatiaľ zostáva lokálnou krízou.

Cestovné obmedzenia, ktorými chce čínska vláda zamedziť šírenie vírusu v čase blížiacich sa osláv nového roku, môžu negatívne ovplyvniť dopyt po rope. Rušenie letov by malo priamy dopad na dopyt po palive do lietadiel. Zároveň sa objavujú správy o náraste rezerv, čo na trh prináša obavy z prebytočnej produkcie. Najlepším ukazovateľom je objem zásob. EIA vo svojom týždňovom reporte uviedla, že zásoby klesli o 405 000 barelov. Obchodníci však očakávali úbytok ropných rezerv o približne 1 milión barelov.

Súčasná úroveň cien ropy je predovšetkým zásluhou organizácie OPEC+, ktorá zachováva prísne výrobné kvóty aj napriek celkovému zvýšeniu spotreby ropy. Kým tradiční producenti ropy, ako napríklad Rusko a Saudská Arábia, uvaľujú obmedzenia na udržanie cien, USA sa stali najväčším výrobcom ropy a zväčšujú náskok. Súčasný objem ťažby v Spojených štátoch dosahuje úroveň 13 miliónov barelov denne. USA vykazujú stabilný nárast výroby surovej ropy od roku 2016. Zásoby budú pravdepodobne aj naďalej rásť. EIA očakáva, že hrubá ropná produkcia USA vo veľkých ložiskách bridlíc sa vo februári zvýši na rekordnú úroveň, hoci tempo rastu bude najnižšie za uplynulý rok.

Budú sa Saudská Arábia a Rusko aj naďalej prizerať, ako sa ich podiel na trhu s energiou prelieva do USA? Saudská Arábia v roku 2014 stavila na to, že trhy by sa mali stabilizovať vytlačením drahých projektov ropných bridlíc pri klesajúcich cenách. Reakcia ropy však bola taká silná, že nebolo možné ukončiť túto hru. Rusko a Saudská Arábia sa dohodli na obmedzení výroby začiatkom roku 2016 a v nasledujúcich rokoch stabilizovali trh na úkor svojich vlastných ziskov.

Rusko a Saudská Arábia sa môžu v tomto roku znova pokúsiť o rovnováhu na trhu znížením produkcie. Cena ropy je v súčasnosti pomerne stabilná, avšak obavy z nadmernej ponuky sa môžu objaviť už čoskoro. Aktuálna dohoda vyprší v marci a saudský minister energetiky princ Abdulaziz sa zatiaľ nevyjadril, či zníženie produkcie OPEC+ bude následne pokračovať.

Zaujímavé bude sledovať reakciu hlavných predstaviteľov OPEC+, ak by sa naplnil scenár poklesu ceny ropy Brent pod hranicu 50 dolárov za barel. Reakcia trhov na najnovšie udalosti naznačuje, že šance na testovanie dolnej hranice obchodného rozsahu sú oveľa vyššie ako na návrat cien k stabilnému rast. Pokiaľ sa v blízkej dobe na strane dopytu nestane niečo zásadné, bude ťažké vidieť na tomto trhu nejaké pozitíva. Pre krátkodobých účastníkov trhu môže byť najbližším cieľom poklesu úroveň okolo 55 dolárov za barel Brentu a vzdialenejšie okolo 50 dolárov, ktoré sa môžu testovať vo februári.

Zaujímavé rozdiely v cenách akcií farmaceutických firiem úspešných pri Covid-19

15.06.2021

Aj keď sú farmaceutické spoločnosti Moderna, Pfizer, BioNTech a AstraZeneca podobne úspešné pri vývoji a predaji vakcíny na Covid-19, na vývoji ich akcií sa úspech prejavil výrazne odlišne. Farmaceutické spoločnosti, ktoré dokázali najrýchlejšie vyvinúť vakcínu na koronavírus vyťažili najviac z recesie z ktorej sa pomaly spamätávame. Najznámejšie farmaceutické [...]

Ekonomika eurozóny nádejne ožíva

09.06.2021

Ekonomické čísla eurozóny zaznamenali v máji hneď niekoľko pozitívnych signálov. Rekordne narástol optimizmus v prieskume manažérov vo výrobnom sektore a v pásme expanzie je aj index služieb. Stále však existuje riziko, že nové vlny pandémie opäť pribrzdia dodávateľské reťazce a ekonomiku opäť spomalia. Eurozóna má našliapnuté na rýchle ekonomické oživenie, [...]

Je bitcoin naozaj nová verzia zlata?

02.06.2021

Bitcoin je nielen najstaršou, ale zároveň aj najrozšírenejšou kryptomenou s obrovskou kapitalizáciou. Ani to ho však nemusí ochrániť pred reguláciou a zdanením zo strany vlád, čo mu môže zlomiť krk. Nákup kryptomeny aj dnes stále zostáva rizikovou stávkou. Bitcoin vlastní približne 17% svetovej populácie a 46 miliónov Američanov. Nadnárodné spoločnosti ako Amazon, [...]

Getaway / Gatwick / Airport /

Pre bezpečnostný incident evakuovali Južný terminál letiska Gatwick

22.11.2024 13:02

Pri letisku až do odvolania nezastavujú vlaky, nepremávajú tam ani autobusy.

Tanker / Ropa / Oil / Kozmino /

Rusko napriek sankciám tento rok dodalo do KĽDR už vyše milión barelov ropy

22.11.2024 12:49

Severná Kórea je jedinou krajinou na svete, ktorá nesmie nakupovať ropu na voľnom trhu.

Andrej Babiš

Babiš navrhol rokovať o psychickom stave premiéra Fialu, ministri na protest odišli

22.11.2024 11:56

Piatková schôdza českých poslancov mala dramatický začiatok.

sneh, Horehronie

VIDEO: Pozrite si prvé zábery padajúceho snehu. Takto vločky pokryli celé rozprávkové Horehronie

22.11.2024 10:57

Zábery, ktoré zachytili mReportéri Ján Margeta a Vlado Mesiarkin.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 70
Celková čítanosť: 139218x
Priemerná čítanosť článkov: 1989x

Autor blogu

Kategórie