Založ si blog

Kryptomena, ktorá pobláznila svet

Kvôli prebytku financií a vlnách „hype“ organizovaných na online fórach vidíme na trhu masový run na viaceré tituly. Aktuálne takéto masové šialenstvo dokázalo „nafúknuť“ Dogecoin, do obrovských rozmerov.

Bezkonkurenčne najrastovejšia kryptomena, ktorá bola založená ako žart bez reálnej využiteľnosti je dogecoin s viac ako 12 000%-ným rastom za rok.

Poblúznenie s najväčšou pravdepodobnosťou reflektuje rastúcu silu retailových investorov s finančnou muníciou vďaka stimulačným programom, obmedzeným možnostiam gamblingu a nadbytkom voľného času zapríčineným koronavírusovou pandémiou.

Finančné rozhodovanie investorov je zvyčajne poháňané špekuláciami na online fórach a chatovacích skupinách. Logicky na to následne reagujú ostrieľané pušky na finančných trhoch spravujúce obrovský objem peňazí, vyjadreniami o obavách z prehrievania na finančných trhoch. V extrémnych prípadoch to môže dospieť až k bubline, ktorá môže v stotine sekundy prasknúť a ublížiť malým investorom, keď nastane obrat na trhu.

Čo je dogecoin?

Dogecoin je kryptomena, ktorá sa začala pôvodne ako kryptomenový vtip. Tvorcovia napísali kód za niekoľko hodín a vytvorili webovú stránku so psími „memes“ a komiksovým písmom.

Vitajte v „meme“ svete

Cena dogecoinu a jeho „memes“ sú stávkou s nulovým súčtom. Najznámejšie „memes“ stvárňujú  Elona Muska, Mie Khalify na raketových lodiach. Veľký dopad na kryptomenu majú tiež influenceri TikToku, ktorí propagujú dogecoin ako stávku na rýchle zbohatnutie. Na sociálnych sieťach už počas minulého roku (najmä TikToku a YouTube) pri cene zlomkom centu predikovali dogecoinu cenu 1 dolár.

Mohli mať pri influenceri pravdu?

Výraznejšie pohyby na dogecoine nastali až krátko po tom, čo GameStop zahájil svoj historický rast, vďaka investorom a špekulantom na finančných trhoch, ktorí si zrazu uvedomili, ako sa uvoľnili sily retailových investorov a hromadne sa nahrnuli do zaujímavejších  investičných príležitostí.

Explózia na dogecoine nastala, keď trhová kapitalizácia 5.5.2021 dosiahla až 70 miliárd dolárov aj vďaka užívateľom Robinhoodu, ktorých využívanie aplikácii rástlo tak rýchlo, že ju opäť zrútili.

ProfitLevel-Baloga-Dogecoin-poblaznil-svet

ProfitLevel-Baloga-Dogecoin-poblaznil-svet

Zdroj: Tradingview.com

Dogecoin na hodnote 1 dolár

Pri súčasných udalostiach vo finančnom svete môže dogecoin bez problémov hodnotu 1 dolára. Ak máte v pláne špekulatívne obchodovať, tak aktívum, ktoré za rok dokázalo vzrásť o viac ako 12 000% je zaujímavou alternatívou. Na druhej strane je nutné mať na pamäti, že riziko prevažuje nad prémiou. Ak máte čas pozorne sledovať vývoj ceny vysoko volatilného dogecoinu a ste ochotný podstúpiť riziko 100% rastu, tak dogeoin môže byť pre vás tou správnou voľbou.

Ekonomika eurozóny nádejne ožíva

09.06.2021

Ekonomické čísla eurozóny zaznamenali v máji hneď niekoľko pozitívnych signálov. Rekordne narástol optimizmus v prieskume manažérov vo výrobnom sektore a v pásme expanzie je aj index služieb. Stále však existuje riziko, že nové vlny pandémie opäť pribrzdia dodávateľské reťazce a ekonomiku opäť spomalia. Eurozóna má našliapnuté na rýchle ekonomické oživenie, [...]

Je bitcoin naozaj nová verzia zlata?

02.06.2021

Bitcoin je nielen najstaršou, ale zároveň aj najrozšírenejšou kryptomenou s obrovskou kapitalizáciou. Ani to ho však nemusí ochrániť pred reguláciou a zdanením zo strany vlád, čo mu môže zlomiť krk. Nákup kryptomeny aj dnes stále zostáva rizikovou stávkou. Bitcoin vlastní približne 17% svetovej populácie a 46 miliónov Američanov. Nadnárodné spoločnosti ako Amazon, [...]

Dočasná komoditná rely

10.05.2021

Mnohí analytici sa v súčasnosti vyjadrujú, že sa nachádzame v komoditnom supercykle. Okrem priemyselných komodít, ktoré zažívajú spanilú jazdu s rastúcou chuťou spoločností produkovať, môžeme pozorovať aj nárast cien poľnohospodárskych komodít, čo môže v krajných prípadoch vyvrcholiť v potravinovú krízu. Dopady potravinovej krízy Komoditný supercyklus je [...]

remišová

SIS potrebuje hĺbkovú reformu, tvrdí Remišová

12.06.2021 14:45

Najlepšie by bolo podľa Remišovej tajnú službu rozpustiť a postaviť nanovo. Uviedla to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Veronika Remišová

Remišová: Nech rozpustia frakciu. Dohodnime sa na kandidátovi zmieru

12.06.2021 14:00

Nedržím sa svojej stoličky. Ak nebude kandidovať druhá strana, nebudem ani ja, hovorí šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Mária Kolíková

Kolíková: V strane Za ľudí mi je dobre. Hľadám si cestu k šéfke

12.06.2021 14:00

Nebuchli sme dverami. Nikto zo strany neodišiel, ale dali sme najavo, že takto sa to podľa nás robiť nemôže, hovorí o frakcii v Za ľudí Mária Kolíková.

Natalľa Pratasevičová

Matka uväzneného Prataseviča žiada o pomoc Merkelovú

12.06.2021 13:16

Natalľa Pratasevičová sa obrátila na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú s výzvou, aby sa zasadila za prepustenie jej syna a ďalších aktivistov zadržiavaných v Bielorusku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 96944x
Priemerná čítanosť článkov: 1405x

Autor blogu

Kategórie