Založ si blog

Dočasná komoditná rely

Mnohí analytici sa v súčasnosti vyjadrujú, že sa nachádzame v komoditnom supercykle. Okrem priemyselných komodít, ktoré zažívajú spanilú jazdu s rastúcou chuťou spoločností produkovať, môžeme pozorovať aj nárast cien poľnohospodárskych komodít, čo môže v krajných prípadoch vyvrcholiť v potravinovú krízu.

Dopady potravinovej krízy

Komoditný supercyklus je definovaný viacročnými pohybmi cien komodít, ktoré sú ovplyvnené krátkodobými faktormi, ako sú vojny, hladomor, nadprodukcia, recesia a ďalšie cyklické faktory. Ak dôjde k týmto krátkodobým šokom, môže to vyvrcholiť až ku komoditnému supercyklu.

Priložený graf zobrazuje vývoj poľnohospodárskych komodít. Môžeme pozorovať, že komodity sa približujú svojim maximám z roku 2011 zatiaľ, čo komodity zapájané do výroby domov sa nachádzajú na svojich maximách.

ProfitLevel-Baloga-Komodity-rastu-len-docasne

ProfitLevel-Baloga-Komodity-rastu-len-docasne

Zdroj: Zerohedge.com

Rozvojové trhy sú tomuto vývoju najzraniteľnejšie. Hlavným dôvodom je, že spotrebitelia míňajú oveľa väčší podiel svojich príjmov na potraviny v porovnaní s rozvinutými krajinami. Trend vyšších cien potravín vedúci k sociálnym nepokojom siaha ďaleko do histórie a môže vyvrcholiť v mnohé historické zvraty.

Francúzska revolúcia v roku 1789, ktorá zvrhla režim Ancien Régime, nasledovala po slede zlej úrody, ktorá viedla k veľkému zvýšeniu cien potravín. Podobný príbeh je pozorovateľný v čase európskych revolúcií v roku 1848, ktoré nasledovali po zlyhaní úrody zemiakov v 40. rokoch 19. storočia a súvisiacom silnom hladomore vo veľkej časti Európy.

Naštartovanie súčasného supercyklu

Rok 2020 sa niesol v znamení mnohých obmedzení spôsobených koronavírusom, čo vyvolalo prudké zníženie úrokových sadzieb a umožnilo mnohým ľuďom nákup nových príbytkov.

Komodity poskytujú signál o globálnych rovnováhach medzi ponukou a dopytom. S postupným vakcinačným programom, ktorý v USA a ostatných krajinách naberá na obrátkach a opätovné otváranie ekonomík, umožňuje zvýšiť výrobnú produkciu a doplniť spoločnostiam zásoby. Pri pohľade na vývoj cien komodít je možné predikovať obavy z očakávania na zrýchlenej inflácie v najbližších niekoľkých rokoch, avšak inflácia a rast cien môžu byť len dočasné. Ak však proces opätovného otvárania bude pokračovať, je pravdepodobnejšie, že významnejšia časť komodít sa vráti do svojho „cenového normálu.“

Významnejšia časť spotrebiteľských výdavkov bude skôr zameraná na služby (ako je voľný čas a cestovanie), a nie na tovar. Pracovná sila predstavuje najväčšie náklady na väčšinu tovaru a väčšina rozvinutých krajín má veľké odvetvie služieb, kde ceny komodít priamo neprispievajú k nákladom. Posledným a najzásadnejším faktorom, ktorý indikuje postupné zmiernenie tlaku na rast cien komodít je samotný trh, ktorý nám ukazuje, že cena kontraktov komodít s dodaním v budúcnosti je nižšia, než je súčasná trhová cena.

Tak aký komoditný supercyklus?

Ekonomika eurozóny nádejne ožíva

09.06.2021

Ekonomické čísla eurozóny zaznamenali v máji hneď niekoľko pozitívnych signálov. Rekordne narástol optimizmus v prieskume manažérov vo výrobnom sektore a v pásme expanzie je aj index služieb. Stále však existuje riziko, že nové vlny pandémie opäť pribrzdia dodávateľské reťazce a ekonomiku opäť spomalia. Eurozóna má našliapnuté na rýchle ekonomické oživenie, [...]

Je bitcoin naozaj nová verzia zlata?

02.06.2021

Bitcoin je nielen najstaršou, ale zároveň aj najrozšírenejšou kryptomenou s obrovskou kapitalizáciou. Ani to ho však nemusí ochrániť pred reguláciou a zdanením zo strany vlád, čo mu môže zlomiť krk. Nákup kryptomeny aj dnes stále zostáva rizikovou stávkou. Bitcoin vlastní približne 17% svetovej populácie a 46 miliónov Američanov. Nadnárodné spoločnosti ako Amazon, [...]

Kryptomena, ktorá pobláznila svet

14.05.2021

Kvôli prebytku financií a vlnách „hype“ organizovaných na online fórach vidíme na trhu masový run na viaceré tituly. Aktuálne takéto masové šialenstvo dokázalo „nafúknuť“ Dogecoin, do obrovských rozmerov. Bezkonkurenčne najrastovejšia kryptomena, ktorá bola založená ako žart bez reálnej využiteľnosti je dogecoin s viac ako 12 000%-ným rastom za rok. [...]

Matovič, mikulec, heger

OĽANO stojí za Mikulcom. Snem bude mať strana zrejme na jeseň

12.06.2021 15:52

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) bude v utorok čeliť odvolávaniu.

remišová

SIS potrebuje hĺbkovú reformu, tvrdí Remišová

12.06.2021 14:45

Najlepšie by bolo podľa Remišovej tajnú službu rozpustiť a postaviť nanovo. Uviedla to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Veronika Remišová

Remišová: Nech rozpustia frakciu. Dohodnime sa na kandidátovi zmieru

12.06.2021 14:00

Nedržím sa svojej stoličky. Ak nebude kandidovať druhá strana, nebudem ani ja, hovorí šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Mária Kolíková

Kolíková: V strane Za ľudí mi je dobre. Hľadám si cestu k šéfke

12.06.2021 14:00

Nebuchli sme dverami. Nikto zo strany neodišiel, ale dali sme najavo, že takto sa to podľa nás robiť nemôže, hovorí o frakcii v Za ľudí Mária Kolíková.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 96946x
Priemerná čítanosť článkov: 1405x

Autor blogu

Kategórie