Založ si blog

Neopakovateľná investičná príležitosť

Celosvetovo bezkonkurenčný čínsky technologický gigant Alibaba Group, mal našliapnuté dosiahnuť a možno aj prekonať rozmer Amazonu. Avšak negatívne vyjadrenie zakladateľa spoločnosti a najznámejšieho podnikateľa v krajine Jacka Ma na účet čínskej vlády, mohlo pochovať celú spoločnosť. Výrok zapríčinil zmiznutie Jacka Ma a následné spustenie vyšetrovania čínskych technologických spoločností za porušovanie protimonopolných zákonov.  Alibaba stratila skoro 30% svojej hodnoty na americkej burze a  Ant Group musela zrušiť primárny úpis svojich akcií na burze.

Svetlo na konci tunela

Po skoro pol roku zdĺhavého vyšetrovania celkovo tridsiatich technologických spoločností sa nakoniec tieto firmy zaviazali dodržiavať protimonopolné zákony krajiny. Zákon v zásade hovorí nekonať v rozpore  so spravodlivou hospodárskou súťažou v jednotlivých oblastiach, v ktorých spoločnosti podnikajú a vybudovať zdravý konkurenčný trh.

Alibabe bola udelená historicky najvyššia pokuta v hodnote 2,78 miliardy dolárov za zneužitie jej dominantného postavenia na trhu s cieľom donútiť predajcov k exkluzívnaym obchodom s touto platformou. Ant Group sa podľa vyjadrenia podriadi požiadavkám regulačných orgánov, opustí niektoré zo svojich najinovatívnejších a najvýnosnejších biznisov a podriadi sa dohľadu čínskej centrálnej banky. Posledné obmedzenie postihne v súčasnosti dominantnú mobilnú platobnú aplikáciu Alipay na čínskom trhu, ktorá bude povinná napraviť nekalé konkurenčné praktiky a zlepšiť správu a riadenie spoločnosti.

Zotavovanie Číny predznamenáva rast cyklických spoločností

Posledný ekonomický výhľad Medzinárodného menového fondu (MMF) podporil dôveru investorov v čínske akcie zvýšením projekcie rastu čínskeho HDP na rok 2021 na 8,4 percenta, čo je 10-ročné maximum.

Priložený graf porovnáva trend rastu kapitalizácie spoločnosti s dlhodobým exponenciálnym trendom. Z grafu je možné pozorovať pozitívnu koreláciu zmieneného pomeru od roku 2016, ktorá sa aj napriek rôznym externým a interným faktorom pohybuje medzi štandardnými odchýlkami (sivé čiary). V súčasnosti je možné pozorovať, že ukazovateľ sa nachádza na  dolnej štandardnej odchýlke a návrat k priemeru by znamenal nárast hodnoty spoločnosti o približne 25%.

ProfitLevel-Baloga-Alibaba-unikatna-investicia

ProfitLevel-Baloga-Alibaba-unikatna-investicia

Zdroj: VisualizedAnalytics.com

Pozitívna stránka pokuty

Aj napriek, tomu, že uvalené pokuta je negatívnou skutočnosťou, je to len jednorazový výdavok a z dlhodobého hľadiska nebude mať dopad na fungovanie spoločnosti. Pokuta pre Alibabu, môže byť taktiež vnímaná ako daň za vedúce trhové postavenie spoločnosti. Môže dokonca slúžiť ako potvrdenie unikátnosti spoločnosti s jedinečným produktom. Zažehnanie boja s regulačnými orgánmi ako aj očakávaný neuveriteľný hospodársky rast Číny predpovedá Alibabe návrat na vydláždenú rastovú cestu s minimálne 25%-ným potenciálom v krátkodobom horizonte.

Ekonomika eurozóny nádejne ožíva

09.06.2021

Ekonomické čísla eurozóny zaznamenali v máji hneď niekoľko pozitívnych signálov. Rekordne narástol optimizmus v prieskume manažérov vo výrobnom sektore a v pásme expanzie je aj index služieb. Stále však existuje riziko, že nové vlny pandémie opäť pribrzdia dodávateľské reťazce a ekonomiku opäť spomalia. Eurozóna má našliapnuté na rýchle ekonomické oživenie, [...]

Je bitcoin naozaj nová verzia zlata?

02.06.2021

Bitcoin je nielen najstaršou, ale zároveň aj najrozšírenejšou kryptomenou s obrovskou kapitalizáciou. Ani to ho však nemusí ochrániť pred reguláciou a zdanením zo strany vlád, čo mu môže zlomiť krk. Nákup kryptomeny aj dnes stále zostáva rizikovou stávkou. Bitcoin vlastní približne 17% svetovej populácie a 46 miliónov Američanov. Nadnárodné spoločnosti ako Amazon, [...]

Kryptomena, ktorá pobláznila svet

14.05.2021

Kvôli prebytku financií a vlnách „hype“ organizovaných na online fórach vidíme na trhu masový run na viaceré tituly. Aktuálne takéto masové šialenstvo dokázalo „nafúknuť“ Dogecoin, do obrovských rozmerov. Bezkonkurenčne najrastovejšia kryptomena, ktorá bola založená ako žart bez reálnej využiteľnosti je dogecoin s viac ako 12 000%-ným rastom za rok. [...]

Matovič, mikulec, heger

OĽANO stojí za Mikulcom. Snem bude mať strana zrejme na jeseň

12.06.2021 15:52

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) bude v utorok čeliť odvolávaniu.

remišová

SIS potrebuje hĺbkovú reformu, tvrdí Remišová

12.06.2021 14:45

Najlepšie by bolo podľa Remišovej tajnú službu rozpustiť a postaviť nanovo. Uviedla to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Veronika Remišová

Remišová: Nech rozpustia frakciu. Dohodnime sa na kandidátovi zmieru

12.06.2021 14:00

Nedržím sa svojej stoličky. Ak nebude kandidovať druhá strana, nebudem ani ja, hovorí šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Mária Kolíková

Kolíková: V strane Za ľudí mi je dobre. Hľadám si cestu k šéfke

12.06.2021 14:00

Nebuchli sme dverami. Nikto zo strany neodišiel, ale dali sme najavo, že takto sa to podľa nás robiť nemôže, hovorí o frakcii v Za ľudí Mária Kolíková.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 96949x
Priemerná čítanosť článkov: 1405x

Autor blogu

Kategórie