Nástrahy „štátnej“ digitálnej meny

Úspešné kryptomeny „popostrčili“ mnohé centrálne banky k návrhom zavedenia vlastných digitálnych mien. Dnes je téma digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) vysoko aktuálnou témou. Otvorenou otázkou zostáva, čo tento vývoj urobí so samotnými kryptomenami – pochová ich alebo, naopak, posilní ich pozíciu uchovávateľa hodnoty?

Centrálne banky na celom svete už dlhšiu dobu zvažujú zavádzanie digitálnych mien. Donedávna nemysliteľný a častokrát exotický pojem digitálna mena centrálnej banky (CBDC) je v súčasnosti zvučnou témou.

Centrálni bankári majú čoraz väčší záujem o spustenie digitálnych mien. Podľa Banky pre medzinárodné platby, 86% svetových centrálnych bánk vynakladá úsilie na výskum a vývoj digitálnych mien. Krajiny, ktoré v najväčšom podiele využívajú bezhotovostné platby, sú najbližšie k zakomponovaniu CBDC do každodenného života.

Čína zavádza digitálny jüan vo viacerých čínskych mestách, Veľká Británia otvorene vyjadrila zvažovanie implementácie britcoinu, Švédsko dokončilo technický pilotný plán a  uvedenia CBDC do prevádzky už v roku 2026 a Bahamy práve predstavili prvé CBDC na svete.

Prichádzajúce zmeny

Silvana Tenreyro, členka výboru pre menovú politiku anglickej centrálnej banky, poukázala na to, že pandemický prechod k online nakupovaniu „zvyšuje náklady na hotovosť“. Podľa jej slov bude dopytu po digitálnych platbách v budúcnosti aj naďalej stúpať. Centrálne banky najrozvinutejších krajín zdôrazňujú, že ich projekty digitálnej meny sú spoločné a nie konkurenčné. Nikto však nechce, aby bola jeho vlastná mena nahradená súkromnou menou mimo ich kontroly, nehovoriac o iných centrálnych bankách.

ECB avizovalo obzvlášť žiaducu inováciu, ktorá by užívateľnosť digitálneho eura mohla uľahčiť- „programovateľnosť“ – zabudovaná kapacita pre automatizované transakcie a „inteligentné“ zmluvy.

Hlavným cieľom bude pre ECB zabezpečiť bezpečnosť súkromia digitálneho eura. Na druhej strane, však neprichádza do úvahy poľavenie v európskych pravidiel v oblasti prania špinavých peňazí a korupcie. Z toho vyplýva, že úplná anonymita platieb v rámci Európskej únii nie je zatiaľ možná.

Je zrejmé, že CBDC nemôže byť náhradou za peniaze komerčnej banky, pretože požičiavanie nemôže fungovať na úrovni CBDC rovnako, ako v komerčnej alebo retailovej banke. Následne sa otvára obava, že CBDC by mohlo podkopať komerčné banky, ak by každý používal digitálne eurá spravované a umiestnené v ECB.

Ako zareagujú kryptomeny?

Pri otázke dopadu uvedenia PBOC na kryptomeny sa ľudia rozdeľujú na dva tábory. Jedna skupina hovorí o úplnom vytlačení kryptomien a nahradením PBOC aj kvôli možnosti, že vlády zakážu nákupy kryptomien.

Druhá skupina však hovorí o zvýšenej vzácnosti a preklasifikovanie kryptomien z pôvodnej funkcie- nástroj na platby na uchovávateľa hodnoty. Ak by sa kryptomeny stali uchovávateľom hodnoty, bolo by ich možné prirovnať k zlatu alebo inému špekulatívnemu aktívu.

CBDC však predstavuje vážne riziko pre stablecoiny – teda kryptomeny, ktoré reflektujú hodnotu podkladového aktíva. Najznámejším príkladom je Libra, ktorú plánuje zaviesť Facebook. Stablecoiny emitované súkromnými inštitúciami budú vytlačené a následne nahradené digitálnymi menami, za ktorými stojí štátna autorita.

Zaujímavé rozdiely v cenách akcií farmaceutických firiem úspešných pri Covid-19

15.06.2021

Aj keď sú farmaceutické spoločnosti Moderna, Pfizer, BioNTech a AstraZeneca podobne úspešné pri vývoji a predaji vakcíny na Covid-19, na vývoji ich akcií sa úspech prejavil výrazne odlišne. Farmaceutické spoločnosti, ktoré dokázali najrýchlejšie vyvinúť vakcínu na koronavírus vyťažili najviac z recesie z ktorej sa pomaly spamätávame. Najznámejšie farmaceutické [...]

Ekonomika eurozóny nádejne ožíva

09.06.2021

Ekonomické čísla eurozóny zaznamenali v máji hneď niekoľko pozitívnych signálov. Rekordne narástol optimizmus v prieskume manažérov vo výrobnom sektore a v pásme expanzie je aj index služieb. Stále však existuje riziko, že nové vlny pandémie opäť pribrzdia dodávateľské reťazce a ekonomiku opäť spomalia. Eurozóna má našliapnuté na rýchle ekonomické oživenie, [...]

Je bitcoin naozaj nová verzia zlata?

02.06.2021

Bitcoin je nielen najstaršou, ale zároveň aj najrozšírenejšou kryptomenou s obrovskou kapitalizáciou. Ani to ho však nemusí ochrániť pred reguláciou a zdanením zo strany vlád, čo mu môže zlomiť krk. Nákup kryptomeny aj dnes stále zostáva rizikovou stávkou. Bitcoin vlastní približne 17% svetovej populácie a 46 miliónov Američanov. Nadnárodné spoločnosti ako Amazon, [...]

Matt Gaetz

Údajne spal s mladistvou, užíval drogy, spreneveril peniaze. Gaetz stiahol kandidatúru na Trumpovho šéfa spravodlivosti

21.11.2024 23:38

Blízki spolupracovníci novozvoleného prezidenta naznačili, že minister spravodlivosti bude po samotnom Trumpovi najdôležitejším členom administratívy.

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová využila počas letu medicínske vzdelanie a pomohla pasažierovi

21.11.2024 23:27

Šéfka EK pred vstupom do politiky pracovala ako lekárka v nemeckom Hannoveri.

kábel, podmorský

Dánsko: Armáda spozorovala čínsku loď v oblasti, kde sa pretrhli podmorské káble

21.11.2024 23:14

Fínske, švédske a nemecké úrady začali vyšetrovať pretrhnutie dvoch podmorských káblov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 70
Celková čítanosť: 139103x
Priemerná čítanosť článkov: 1987x

Autor blogu

Kategórie