Založ si blog

Realitná bublina nepoľavuje v raste

Je zrejmé, že realitná bublina v Európe nepoľavuje v raste ani v týchto mesiacoch. Ceny nehnuteľností stúpajú nahor oveľa rýchlejšie ako ceny prenájmov. Pri súčasnej monetárnej politike je koniec tohto vývoja zatiaľ v nedohľadne.

Akcie spoločností na finančných trhoch rovnako ako aj nehnuteľnosti majú za sebou historicky silné jednoročné výnosy. Rast cien častokrát pripomína bublinu s bývaním z roku 2000 alebo najznámejšiu hypotekárnu krízu z rokov 2007-2009.

Zmena spotrebiteľského správania

Pandémia koronavírusu sa niesla v znamení lockdownov a nutnosti prechodu na home office. Reakciou mnohých ľudí počas Covid-19 bolo sťahovanie do väčších bytov a domov v meste, aj mimo mesta.  Vzniknuté okolnosti zároveň zhoršili aj tak vážny nedostatok nehnuteľností na predaj. Nízke úrokové sadzby viedli ďalších majiteľov nehnuteľností k tomu, aby refinancovali hypotéky a nerozmýšľali nad sťahovaním. Ďalším nezanedbateľným faktorom mohol byť strach z možnosti nákazy koronavírusom počas sťahovania. Aj keď stavebné spoločnosti zvýšili tempo výstavby v snahe udržať krok s dopytom, prejavuje sa obmedzenie rastu ponuky z dôvodu rastúcich nákladov na materiál, nedostatku pôdy a pracovných síl. K zmieneným už dlhodobým problémom prispel koronavírus obmedzením a spomalením dodávateľsko-odberateľských reťazcov a zvýšením nákladov na ochranné prostriedky pri práci.

Pokračujúci a dokonca výrazne zrýchlený „boom“ v oblasti bývania je pre predajcov a súčasných majiteľov nehnuteľnosti veľkým prínosom, zatiaľ čo potenciálnym kupujúcim s nižšími príjmami výrazne obmedzuje nákup preferovanej nehnuteľnosti.

Priložený graf zachytáva vývoj cien nehnuteľností od roku 2010 do posledného zverejneného údaju Európskej únie za tretí kvartál 2020.

ProfitLevel-Baloga-Ceny-byvania-rychlo-rastu

ProfitLevel-Baloga-Ceny-byvania-rychlo-rastu

Vynárajúca sa hrozba

Zo súčasného vývoja previsu medzi ponukou a dopytom po nehnuteľnostiach vyvolaný nedostatok domov na predaj bude aj naďalej pravdepodobne zvyšovať ceny nehnuteľností.* Historicky nízke hypotekárne sadzby sú taktiež jedným z hlavných faktorov neprestajného začarovaného kruhu výstavby, no nedostatku bývania. Dôvodom pretrvávajúcich nízko úročených hypoték je nastavená politika centrálnych bánk zameraných na podporu inflácie a  ekonomiky.

V posledných týždňoch sa častejšie diskutuje o perspektíve a hrozbe rastu inflácie. Toto inflačné strašenie prichádza v čase, keď vláda rozbieha masívne stimulačné opatrenia na záchranu štátov, podnikov a spotrebiteľov v mene boja proti pandémii.

Vynára sa príležitosť

Historicky nízke úrokové sadzby, kvantitatívne uvoľňovanie a hrozba rastúcich cenových tlakov vyvíjali v minulosti tlak na americký dolár, ale čiastočne aj trh s kovmi ako poistky proti inflácii.

Robinhood: broker, ktorý zmenil finančný svet

14.04.2021

Aj keď online obchodných platforiem sú desiatky, táto dokázala dostať k obchodovaniu milióny nových Američanov. Teraz prišiel čas, aby Robinhood „skasíroval“ odmenu v podobe vyššieho ocenenia pri primárnom úpise akcií. Klientom neprekáža ani temná stránka platformy, uvidíme, ako sa k nej postavia investori. Všeobecne známy internetový broker, ktorý si [...]

Investičné domy varujú pred trhmi

01.04.2021

Akciové trhy sa ocitli na úrovniach, ktoré nedávajú podľa analytikov logiku. Nárast akcií je exponenciálny, zatiaľ čo komodity za posledných 5 rokov pri vývoji hodnoty stratili. Pre investorov môže byť zaujímavé zamerať svoju pozornosť týmto smerom. Analytička Bank of America (BofA) zverejnila, že voči investorom sa „odklonili od dlhodobých, základných [...]

Tradiční výrobcovia majú silný základ a potenciál aj v online predaji

26.03.2021

Vzhľadom na neproporčne silný rast technologických akcií, ktoré časť trhu považuje za výrazne nadhodnotené, sa do hľadáčika investorov dostávajú takzvané hodnotové akcie. Ide o prístup, ktorý asi najviac reprezentuje legendárny Veštec z Omahy Warren Buffett. Do tejto kategórie spadá aj firma Procter&Gamble, ktorá reprezentuje segment tovarov dennej spotreby a je [...]

očkovanie, Moderna, koronavírus

Koniec testovania pre zaočkovaných? Odborníci sú za

15.04.2021 06:36

Pandemická komisia súhlasí s tým, aby sa zaočkovaní ľudia už nemuseli testovať.

odvody, dane, peniaze, SZČO, živnostník

Preukazovanie pôvodu majetku nefunguje. Stačí jednoduchý trik

15.04.2021 06:30

V súčasnosti platný Zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý pochádza z roku 2005, sa dá jednoducho obísť.

Lengvarský, Matovič, Heger

Lengvarský sľubuje veľké upratovanie, zaobíde sa bez Matoviča

15.04.2021 06:00

Úlohou ministra zdravotníctva bude upratať chaos okolo vakcíny Sputnik V, prepracovať testovaciu stratégiu, zlepšiť očkovaciu kampaň.

Maďarsko, Sputnik V, COVID-19, očkovanie, vakcína

ONLINE: Putina opäť očkovali, v USA budú vakcínu J&J ďalej skúmať

15.04.2021 05:55

Ruský prezident Putin má za sebou podanie druhej dávky vakcíny. V USA je očkovanie vakcínou Johnson & Johnson pozastavené najmenej na týždeň.