Euro posilňuje, no kedy sa to obráti?

Euro v posledných troch mesiacoch zažíva apreciáciu voči väčšine svetových mien, najmä americkému doláru. U väčšiny ľudí to môže evokovať domnienku, že by sa mena jednej z najväčších ekonomík sveta v neistých časoch mohla stať majákom stability. No pravda je niekde inde. Posilňovanie eura je len výsledkom depreciácie amerického dolára. Dolár je v súčasnosti oslabovaný hneď viacerými faktormi: rastúcou neistotou vyvolanou nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami v USA a taktiež akumuláciou strát z pôžičiek z koronavírusovej krízy. Globálni investori jednoducho znižujú expozíciu svojich dlhých pozícii v dolároch a býci alokovaní v eurách jednoducho vyplňujú dočasnú medzeru.

 

Zdroj: Tradingview.com

Napriek takmer 3 biliónom eur doposiaľ nakúpených aktív v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania ECB a úrokových sadzieb nachádzajúcich sa v negatívnom teritóriu, vykazuje hospodárstvo Európy vzácne známky neodvratného spomaľovania ekonomiky.

Aj keď dohoda eurozóny po schválení stimulov v objeme 750 miliárd eur pomohla v posilňovaní eura, čím viac politických stimulov ECB prinesie do ekonomiky, tým väčšie bude poškodenie jej menovej reputácie a možnosti regulovania monetárnej politiky. Euro v súčasnosti žije v prechodnom čase a keď sa rozhodne novom o prezidentovi Ameriky, je pravdepodobné, že súčasný výmenný kurz sa začne vracať späť.

Aj keď ECB upustila od nemeckej monetárnej prísnosti, ide cestou speňaženia dlhov a zavádzaním fiškálnej expanzie na dosiahnutie politickej výhodnosti, hospodárskeho prežitia a zmiernenia štandardov. Tieto kroky spôsobujú to, že najkvalitnejšie dlhopisy – trojité A sú znehodnocované rastom nekvalitných dlhov krajín ako Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Grécko a Írsko, ktoré boli zachraňované počas globálnej finančnej krízy v roku 2008.

Tri najväčšie európske ekonomiky, Nemecko, Francúzsko a Taliansko, sú v súčasnosti zaseknuté v recesii s malou pravdepodobnosťou, že produkcia dosiahne úrovne pred začiatkom pandémie až do roku 2022. Malé hospodárstvo, ako je Grécko, v roku 2012 takmer priviedlo euro k pádu, takže väčšia krajina by mohla ľahko dostať euro, rovnako ako aj celú eurozónu do stavu, z ktorého by už nebolo návratu.

To, že meny po celom svete strácajú na svojej dôvere je fakt, že ľudia sa tiež obracajú na zlato v Číne, Južnej Kórei, Nemecku a inde na celom svete. Opäť to dokazuje, že každodenní investori sú prvými, ktorí konajú v dôležitých hospodárskych zlomoch, a centrálni bankári sú poslednými, ktorí to vedia. Ekonómovia nazývajú tento jav „preferencia likvidity“. Hovorí sa tomu taktiež znamenie času. Ak sa investičný guru Warren Buffett sťahuje z papierových peňazí do zlata investovaním do ťažiarskej spoločnosti, možno je správny čas premýšľať o rovnakom kroku.

 

Zaujímavé rozdiely v cenách akcií farmaceutických firiem úspešných pri Covid-19

15.06.2021

Aj keď sú farmaceutické spoločnosti Moderna, Pfizer, BioNTech a AstraZeneca podobne úspešné pri vývoji a predaji vakcíny na Covid-19, na vývoji ich akcií sa úspech prejavil výrazne odlišne. Farmaceutické spoločnosti, ktoré dokázali najrýchlejšie vyvinúť vakcínu na koronavírus vyťažili najviac z recesie z ktorej sa pomaly spamätávame. Najznámejšie farmaceutické [...]

Ekonomika eurozóny nádejne ožíva

09.06.2021

Ekonomické čísla eurozóny zaznamenali v máji hneď niekoľko pozitívnych signálov. Rekordne narástol optimizmus v prieskume manažérov vo výrobnom sektore a v pásme expanzie je aj index služieb. Stále však existuje riziko, že nové vlny pandémie opäť pribrzdia dodávateľské reťazce a ekonomiku opäť spomalia. Eurozóna má našliapnuté na rýchle ekonomické oživenie, [...]

Je bitcoin naozaj nová verzia zlata?

02.06.2021

Bitcoin je nielen najstaršou, ale zároveň aj najrozšírenejšou kryptomenou s obrovskou kapitalizáciou. Ani to ho však nemusí ochrániť pred reguláciou a zdanením zo strany vlád, čo mu môže zlomiť krk. Nákup kryptomeny aj dnes stále zostáva rizikovou stávkou. Bitcoin vlastní približne 17% svetovej populácie a 46 miliónov Američanov. Nadnárodné spoločnosti ako Amazon, [...]

čína

Búrky, povodne. Čínu zasiahli aj horúčavy, namerali rekordné hodnoty

20.05.2025 13:02

Čína je obzvlášť zraniteľná voči zmenám klímy. Je tiež najväčším producentom skleníkových plynov na svete.

Anna Záborská

Opozičná Kresťanská únia podporí zmenu ústavy, ak Smer pristúpi na jej podmienky

20.05.2025 12:45

V novele ústavy by podľa predstaviteľov strany malo byť zakomponované, že pohlavia sú definované biologicky.

fico

Podľa Fica je dostatok argumentov pre nepodporenie pandemickej dohody

20.05.2025 12:42

Deklaruje, že delegácia SR postupovala presne podľa pokynov vlády SR.

vojna na Ukrajine

Odporúčanie bolo jasné: Nejazdiť. Čech šiel do Ruska a vstúpil aj do armády, teraz prosí o pomoc

20.05.2025 12:18

Českí občania majú službu v cudzej armáde zakázanú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 70
Celková čítanosť: 143062x
Priemerná čítanosť článkov: 2044x

Autor blogu

Kategórie