Založ si blog

Pokorenie rekordnej hranice zlatom bol len začiatok

Zlato vzrástlo v roku 2020 o viac ako 35%  prekonalo tak rast z roku 2019, kedy  zaznamenalo posilnenie na úrovni 18 percent. Analytici spoločnosti Wells Fargo označili vzácny kov za „chameleóna“, pretože príčiny jeho zhromažďovania medzi investormi  sa v posledných rokoch neustále vyvíjali a menili. „Od roku 2016 do roku 2019 zlato úzko nasledovalo klesajúce globálne dlhodobé úrokové sadzby. Začiatkom roku 2020 sa zlatá rally pripojila k obavám z koronavírusu a globálnemu nadmernému  tlačení peňazí,“ uvádza sa vo vyjadrení spoločnosti. „Nedávno zlato prestalo byť v úzadí  za dolárom, keď sa americký dolár stal jednou z najslabších mien našej planéty.“

Čo čaká zlato? Demokratický stimul vo výške 3 biliónov dolárov, ktorý prelomí dôveru sveta vo fiškálne obmedzenia za svetovou rezervnou menou?

Dolár sa prepadol o americké štátne dlhopisy, ktoré klesali na čerstvé minimá a očakávania ďalších stimulačných opatrení pre pandemickú globálnu ekonomiku tento pokles podporovali. ,,Vzhľadom na to, že nízke sadzby a slabší dolár pravdepodobne pretrvajú, sme presvedčení, že ceny zlata budú aj naďalej stúpať,“ uviedol Warren Patterson, vedúci komoditnej stratégie ING.

V súčasnosti sa zlato obchoduje na približne 2050 USD  za uncu vďaka oslabovaniu dolára a obáv z makroekonomickej neistoty a inflácie, ktoré podnecujú záujem účastníkov trhu o žltý kov. Zlato je všeobecne považované za poistenie proti zrýchľujúcemu sa rastu cien. Hlavným faktorom rastu bolo, že vyhliadky na ďalšie fiškálne stimuly tlačili zlato nahor. Demokrati a republikáni sa zdajú byť bližšie k dohode o novom zákone o výdavkoch. To je určite časť rovnice. Nadšenie pre kov a s ním súvisiaci rast ceny zastrešujú niektorí investori, ktorí sa obávajú, že mimoriadne kroky centrálnych bánk, ktoré tlmia ekonomický dopad koronavírusu, by v konečnom dôsledku mohli vyvolať dlhotrvajúce inflačné tlaky. V zásade sa však jedná o znehodnotenie meny.

Zdroj: ProfitLevel

Ako môžeme pozorovať na grafe, ťažiari drahých kovov, ktorých nasledovali zlato a striebro, prekonali akciové indexy NASDAQ a S&P 500 od prvých stimulov americkou centrálnou bankou v septembri 2019. Ak sa bude opakovať doterajšie alokovanie zdrojov, vďaka tlačeniu peňazí aj naďalej, dynamika rastu zlata sa v dohľadnej dobe nezmení. Predpoklady niektorých odborníkov hovoria prekročení psychologickej hranice. Najodvážnejšie sú vyjadrenia Jima Rickarda, ktorý sa zmienil, že v nasledujúcich piatich rokoch by sme mohli vidieť zlato až na hodnote 15 000 USD za uncu.

Je rozdelenie akcií Tesly a Apple príležitosť investovať?

22.09.2020

Najzaujímavejšie a najsledovanejšie štiepenie akcií tohto roku boli rozdelenia spoločností Tesla a Apple s účinnosťou od 31.8.2020. Tesla sa rozhodla pre rozdelenie akcií v pomere 5 k 1, čo zmenilo cenu akcií z približne 2295 USD na 459 USD za akciu. Cena akcií v spojitosti s rozdelením akcií rástli v dvoch fázach. Prvý krát rástla cena 7% po oznámení, [...]

Prečo je Intel najhodnotnejšou investíciou?

10.09.2020

Najväčšia svetová spoločnosť, ktorá sa zaoberá navrhovaním a výrobou procesorov a čipov, ktorú môžeme prirovnať k roku Apple v roku 2016. Čipy spoločnosti sa využívajú v notebookoch, stolových počítačoch, dátových centrách, mobiloch a celom rade ďalších zariadeniach.Okrem zmienených produktov vyrába široký sortiment produktov využívaných v technologickom [...]

Prepad Tesly. Príležitosť alebo výstraha?

04.09.2020

Akcie spoločností Tesla sú objemovo najviac obchodovanými a zároveň sú akciami s jedným z najvyšších rastov ceny od vypuknutia koronavírusu. Analytici zastávajúci klasickú teóriu hodnotového investovania Teslu už niekoľko rokov zatracujú, no cena aj napriek tomu stále raketovo rastie. Na akúkoľvek informáciu, ktorú firma vyhlási -akcie reagujú rastom. Ohlásenie [...]

čaputová

Čaputová: Kríza biodiverzity je i krízou ľudstva

30.09.2020 18:25, aktualizované: 18:50

Podľa prezidentky môže pomôcť každý - a aj ona sama je súčasťou tejto zmeny.

Virus Outbreak Czech Republic Elections

Český mix: núdzový stav a voľby

30.09.2020 18:14

Česko schválilo núdzový stav v rovnaký deň ako Slovensko. Rozhodnutie padlo v citlivom volebnom období. Česi si volia krajských zastupiteľov a tretinu členov hornej komory parlamentu.

vianočné trhy bratislava

Vianočné trhy tento rok v hlavnom meste nebudú

30.09.2020 16:57

Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu s pandémiou koronavírusu sa Vianočné trhy na Hlavnom a Františkánskom námestí nebudú konať.

TK Matovic, krizovy stab

Núdzový stav, deň prvý. Čo všetko platí pod pokutou 20-tisíc eur

30.09.2020 16:15

Pozrite si kompletný zoznam príkazov a zákazov, ktoré musia od 1. októbra 2020 dodržiavať firmy aj ľudia a za čo hrozí pokuta až 20-tisíc eur.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 49036x
Priemerná čítanosť článkov: 1362x

Autor blogu

Kategórie