Investície do biotechnológií začínajú pripomínať bublinu

Ak porovnáme výkonnosť indexu S&P 500 s biotechnologickým fondom SPDR ETF XBI, uvidíme, že ETF fond priniesol od začiatku roka zhodnotenie o viac ako 22 %. Na druhej strane S&P 500 klesol za sledované obdobie o asi 1 %. ETF fond sa tak pre špekulatívnejších investorov stal zaujímavou investičnou príležitosťou.

V uplynulých týždňoch boli v centre pozornosti dáta z prvotných testov vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyvíja britská spoločnosť AstraZeneca. Novinky o „robustnej“ imunitnej odpovedi na vakcínu, ktorú vyvinula bostonská firma Moderna, zvýšili počas predchádzajúcich týždňov cenu jej akcií o 16 %. Podobne zareagoval akciový trh aj v prípade nemeckého BioNTech-u. Obe menované spoločnosti používajú laboratórne vyrobené molekuly, ktoré kódujú proteínové molekuly na povrchu vírusu, aby stimulovali imunitnú odpoveď tela. Úspešné uvedenie vakcíny proti koronavírusu by mohlo posilniť aj ďalšie vakcíny v ich portfóliách.

Cena akcií Moderny sa počas tohto roka zvýšila štvornásobne. Firma tiež požaduje, aby jej investori, vrátane tých, ktorí sa v máji podieľali na navýšení kapitálu o 1,3 mld. dolárov, boli odmenení za riziká spojené s výrobou vakcíny ešte pred jej schválením. Generálny riaditeľ spoločnosti Moderna nedávno vyhlásil, že pri vývoji vakcíny proti koronavírusu vidí „vysokú pravdepodobnosť úspechu“, ktorá bola následne potvrdená informáciou, že vakcína vyvinula neutralizačné protilátky v krvi všetkých účastníkov testov. Na druhej strane tento rok rovnaký človek predal akcie v hodnote približne 21 mil. amerických dolárov, pričom ďalší zasvätení predali akcie vo vyššej hodnote.

Nájsť spoločnosť a dúfať, že práve tá nielen že vynájde liek, ale tiež prejde celým procesom, je priamo nemožné, pokiaľ nedisponujete tajnými firemnými informáciami. Pri pohľade na trh sú signály spoločností nejasné, pretože zasvätení buď predávajú akcie, alebo tieto spoločnosti emitujú nové akcie pri súčasnom ocenení, ktoré sú na kilometre vzdialené od ich vnútorných hodnôt. Investori investovaním do akcií zatiaľ nezískavajú hodnotu, pretože nie je jasné, čo zasvätení ľudia vo firmách týmito krokmi sledujú.

Odhady WHO naznačujú, že sa vo svete vyvíja viac ako 100 vakcín proti koronavírusu. Je na mieste začať uvažovať o tom, či budú vlády aj po skončení pandémie masívne investovať do biotechnologického sektoru alebo sa situácia vráti späť do obdobia pred krízou. Prieskum spoločnosti Stifel medzi vedúcimi pracovníkmi v oblasti zdravotníctva a investormi ukázal, že viac ako 90 % respondentov očakáva od vlád pokračovanie v investíciách na zmierňovanie chorôb aj po doznení pandémie. Výdavky najväčšej ekonomiky sveta USA na zdravotnú starostlivosť tvoria 18 % HDP a očakáva sa, že sa v nasledujúcich rokoch ešte zvýšia.

Ak bude výkonnosť SPDR ETF XBI fondu aj ďalej rásť, môže to viesť k vytvoreniu bubliny. Avšak nielen v samotnom fonde, ale aj naprieč biotechnologickým sektorom. Zvyšovanie podielu špekulatívnych akcií spojených s koronavírusom v ETF fonde spôsobuje to, že sa peniaze do týchto akcií automaticky vracajú a tlačia ich ešte viac nahor. Pokiaľ by sa zmienený scenár naplnil, biotechnologický priemysel by zostal v centre pozornosti investorov aj v budúcnosti.

Zaujímavé rozdiely v cenách akcií farmaceutických firiem úspešných pri Covid-19

15.06.2021

Aj keď sú farmaceutické spoločnosti Moderna, Pfizer, BioNTech a AstraZeneca podobne úspešné pri vývoji a predaji vakcíny na Covid-19, na vývoji ich akcií sa úspech prejavil výrazne odlišne. Farmaceutické spoločnosti, ktoré dokázali najrýchlejšie vyvinúť vakcínu na koronavírus vyťažili najviac z recesie z ktorej sa pomaly spamätávame. Najznámejšie farmaceutické [...]

Ekonomika eurozóny nádejne ožíva

09.06.2021

Ekonomické čísla eurozóny zaznamenali v máji hneď niekoľko pozitívnych signálov. Rekordne narástol optimizmus v prieskume manažérov vo výrobnom sektore a v pásme expanzie je aj index služieb. Stále však existuje riziko, že nové vlny pandémie opäť pribrzdia dodávateľské reťazce a ekonomiku opäť spomalia. Eurozóna má našliapnuté na rýchle ekonomické oživenie, [...]

Je bitcoin naozaj nová verzia zlata?

02.06.2021

Bitcoin je nielen najstaršou, ale zároveň aj najrozšírenejšou kryptomenou s obrovskou kapitalizáciou. Ani to ho však nemusí ochrániť pred reguláciou a zdanením zo strany vlád, čo mu môže zlomiť krk. Nákup kryptomeny aj dnes stále zostáva rizikovou stávkou. Bitcoin vlastní približne 17% svetovej populácie a 46 miliónov Američanov. Nadnárodné spoločnosti ako Amazon, [...]

vojna na Ukrajine, Kursk,

Neznámy Ukrajinec vyzýval Rusov v Sudži pred inváziou, aby utiekli, vysmiali ho. Mesto už tri mesiace drží Kyjev

22.11.2024 10:35

Od úradov neprišla žiadna pomoc, tvrdia obyvatelia, ktorí odišli pred ukrajinským útokom.

Orešnik, balistická zbraň, vojna na Ukrajine

Orešnik: Putinov jadrový odkaz. Čo značí nová tajomná ruská zbraň?

22.11.2024 09:50

Nie je to nič iné len jadrové vydieranie, uviedol Tatarigami a dodal, že ak sa Rusku nepáčia údery vo vnútri Ruska, môže jednoducho z Ukrajiny odísť.

ZSSK: Dostali príspevok 76 284 000 eur

Pri Zvolene sa po náraze do stromu vykoľajil osobný vlak, nikto sa nezranil

22.11.2024 09:40

Železničná doprava v úseku Dobrá Niva - Zvolen bola prerušená a nahradená autobusovou dopravou.

Maďarsko politika Orbán prejav výročný prezident

Zatykač ICC? Nie v Maďarsku, Netanjahu môže prísť, vyhlásil Orbán. Izraelskému premiérovi zaručil bezpečie

22.11.2024 08:58

Súd uviedol, že našiel "rozumné dôvody" domnievať sa, že Netanjahu nesie trestnú zodpovednosť za vojnový zločin vyhladovania ako spôsobu vedenia vojny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 70
Celková čítanosť: 139166x
Priemerná čítanosť článkov: 1988x

Autor blogu

Kategórie