Založ si blog

Trump udržuje americké trhy v optimistickom móde, reálna ekonomika však dostáva trhliny

V čase, keď sa svet trasie pred koronavírusom a denne čítame o spomalení Číny aj globálnej ekonomiky, zatváraní fabrík a rušení letov, by logicky svetové indexy mali padať. V skutočnosti sa nič také nedeje.

Napriek tomu, že Svetová zdravotnícka organizácia varuje pred rýchlym šírením nákazy a rôzne sektory ekonomiky oznamujú spomalenie rastu, investori zostávajú optimistickí. Väčšina z nich je presvedčená, že vplyv koronavírusu na svetovú ekonomiku odznie koncom prvého štvrťroku 2020 a potom sa situácia vráti do normálu. Trhové čísla očividne koronavírus neberú do úvahy: najvýznamnejší index S&P 500 je aktuálne na historických maximách na úrovni takmer 3375 bodov. Obchodníci očividne očakávajú silnejšie intervencie centrálnych bánk a s absolútnou istotou ďalej investujú do rizikových aktív.

Realitu kvantitatívneho uvoľňovania americkej federálnej banky FED podporujú údaje z poslednej aukcie 3-ročných štátnych amerických dlhopisov. Tá sa skončila s extrémne vysokým dopytom, ktorý stlačil výnosy na 1,394 %, čo je najmenej od novembra 2016. Pritom trhy ďalej čakajú expanziu vyvolanú štvrtým kvantitatívnym uvoľňovaním, ktoré by malo zahrnúť dvoj, resp. trojročné kupóny.

Na trhu dnes pozorujeme jasné prepojenie medzi vývojom preferencií súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa a očakávaného vývoja indexu S&P 500. Čím sa blížime bližšie k voľbe a trhy vnímajú vyššiu pravdepodobnosť znovuzvolenia Trumpa, tým viac sa investori utvrdzujú v býčom, prorastovom sentimente. Je to preto, že Trump presadzuje sériu rozsiahlych fiškálnych stimulov a presadzuje takú politiku,  ktorá napomáha rastu amerických akcií. Súvis medzi očakávanou výhrou republikánskej strany a  futures kontraktov na S&P 500  je zrejmá. Jediný rozdiel je mierne oneskorenie, v akom rast prebieha.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Zerohedge.com

Zásadná trhlina na pokojnej hladine – zlé čísla pracovného trhu

Tento optimizmus však kazia aktuálne dáta amerického pracovného trhu s negatívnym trendom. Tzv. JOLTS (skratka pre počet novo otvorených pracovných miest) hovoria, že americký trh práce už narazil na svoje limity. Administratíva síce najprv zverejnila skokový nárast počtu nových pracovných miest o neuveriteľných 354-tisíc v decembri 2019, avšak tento údaj sa rýchlo ukázal ako chyba a čísla sa revidovali smerom nadol. A to výrazne zo 6,787 mil. na 6,423 mil.. To je najnižší mesačný celkový počet od decembra 2017 alebo, inak povedané, pokles o rekordných 938-tisíc za posledné dva mesiace roka 2019.

Napriek tomu celkové makroekonomické ukazovatele v USA dnes nie sú vôbec zlé. FED skupuje štátne cenné papiere, čím udržuje finančný trh v chode. Čo by sa však stalo, keby s tým prestal? Sú len dva scenáre: keď jedného dňa vykúpi všetky, prejde na dlhopisy s dlhšou splatnosťou, alebo nechá padnúť celý finančný trh. Keďže Trump potrebuje čo najvyššie preferencie a popularitu počas celej kampane, scenár prepadu akciového trhu za nijakých okolností nedopustí. V takom prípade by totiž utrpeli na hodnote úspory amerických občanov, ktoré sú tvorené prevažne akciami. Otázkou však ostáva, či je toto tá správna stratégia pre americkú ekonomiku.

Slovensko napriek slušnému ratingu burzové obchody nepriťahuje. Dôvodom je aj slabá podpora vlády

05.02.2020

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) vstupovali spolu 1.5.2004 do Európskej Únie. Avšak len jedna krajina sa následne pripojila do hospodárskej a menovej únie a prijala euro - Slovensko. Tým investície viac »

Bude pokles cien ropy trendom aj v nasledujúcich mesiacoch?

24.01.2020

Obavy z nového koronavírusu, ktorý doposiaľ zabil v Číne 25 ľudí a nakazil viac ako 800, stlačili cenu ropy na 9-týždňové minimum. Minulý piatok však zaznamenala cena ropy v Ázii nárast. viac »

Viac než elektromobilita môže pokles zamestnanosti v Nemecku spôsobiť pokles dopytu po autách

17.01.2020

Aj keď nemecké médiá dlhodobo atakujú elektromobilitu a tvrdia, že pokles zamestnanosti v automobilovom priemysle spôsobí zo strany EÚ vynútený prechod na elektrické motory a jednoduchšie viac »

Miroslav Beblavý, podcast

Beblavý: Kiska rozbil hlasy. Tá chyba nám uškodila

19.02.2020 00:00

Do podcastového štúdia denníka Pravda prišiel Miroslav Beblavý, programový líder koalície Progresívne Slovensko/Spolu.

zbraň, pištoľ, strieľanie, streľba, vrah, mŕtvy,

Švédsky prokurátor chce ukončiť vyšetrovanie vraždy premiéra Palmeho

18.02.2020 22:23

Premiéra zasiahol v roku 1986 náboj do chrbta, jeho manželku škrabol druhý náboj.

Donald Trump

Čínske štátne médiá v USA budú podliehať rovnakým pravidlám ako veľvyslanectvá

18.02.2020 22:03

Biely dom sa údajne obáva agresívnejšej čínskej propagandy na americkom území.

Vladimir Putin

Putin prepustil Surkova, architekta ruskej politiky voči Ukrajine

18.02.2020 21:45

Surkov udržiaval úzke vzťahy s lídrami Doneckej ľudovej republiky.

lukasbaloga

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 5291x
Priemerná čítanosť článkov: 882x

Autor blogu

Kategórie