Založ si blog

Medzi najzaujímavejšie investície roka 2021 môžu patriť meny, hodnotové akcie a rozvojové trhy

Finančné trhy sú v pozitívnom rozpoložení, potom, čo viaceré spoločnosti vyvinuli vysoko účinné vakcíny na koronavírus s možným očkovaním už začiatkom roku 2021. Ďalším faktorom je, že Trump ustúpil a začalo predávanie moci na nového amerického prezidenta Joe Bidena. Nákup dlhopisov a akcií centrálnymi bankami bude pravdepodobne pokračovať, čo bude zrejme vytvárať aj naďalej približne 8% infláciu na akciových trhoch a znamenať aj naďalej býčí rast.

Meny

Najzaujímavejšími menami rozvinutých krajín, ktoré by mali posilňovať oproti košu mien môžu byť risk-on meny ako kanadský dolár, austrálsky dolár alebo novozélandsky dolár. Očakávané oživenie ekonomického rastu, môže v budúcnosti zvyšovať dopyt po cyklických komoditách ako ropa alebo meď, čo následne zvýši dopyt zmienených menách, ktoré sú naviazané na komodity. V budúcnosti sa investori nebudú pozerať, ktorá centrálna banka zvýši úrokové sadzby, čím by mena apreciovala, ale ktorá krajina v nižšej miere pristúpi k fiškálnym stimulom a má udržateľnejší dlh.

Na druhej strane meny ako euro alebo americký dolár môžu zažívať postupné znehodnocovanie z dôvodu silného dlhodobého zadlžovania, ktoré sa v budúcnosti môže stať pre krajinu príťažou. Zaujímavé bolo vyjadrenie Jerome Powella na fóre organizovanom ECB, podľa ktorého sa ekonomika transformuje do novej podoby so značným počtom pracovníkov, ktorí budú potrebovať podporu, aby sa dokázali zorientovať v postpandemickej ekonomike. Christine Lagardová sa taktiež vyjadrila, že pomoc vo forme stimulov od štátov a centrálnej banky bude pokračovať, čo pri heterogénnych krajinách môže znamenať v budúcnosti obrovský problém.

Je nutné mať však na pamäti, že časť portfólia v hotovosti neprinesie investorom zaujímavé zhodnotenie, ale skôr slúži ako čiastočné zaistenie pred výraznejšou devalváciou.

 

Návrat k hodnotovým akciám

Hodnotové investovanie bude vždy považované za druhostupňovú filozofiu investovania. V každom období existovalo niečo lepšie ako hodnotové investovanie: posledných 10 rokov technologické akcie, v minulom desaťročí vysoko zadlžené realitné obchody, v 90. rokoch to boli opäť internetové akcie a takto by sme mohli vymenovávať ďalšie historické trendy.

Na druhej strane je nutné ukázať nožnice medzi hodnotovými a rastovými, ktoré nikdy v histórii neboli tak veľké ako dnes. V budúcnosti by ETF na hodnotový index S&P 500 (SPYV), ktorý vyberá akcie s s najlepším ocenením na základe niekoľkých hlavných metrík oceňovania akcií mohol doplniť vaše portfólio.

 

Akcie rozvojových trhov

Hlavný faktor, ktorý hrá v prospech rozvojových trhov je prémia oproti nafúknutým trhom rozvinutých  krajín a možné prelievania peňazí do finančných trhov rozvojových krajín.

Najzaujímavejšou krajinou, ktorá v súčasnosti zažíva raketový rast je Čína, ktorá sa ako prvá „vyliečila“ z koronavírusu zatiaľ, čo ostatné krajiny zažívajú druhú vlnu. Ekonómovia očakávajú, že čínske HDP prekoná USA v roku 2030, no pri súčasnom raste krajín môže byť očakávanie prekonané. Dôležité je taktiež spomenúť, že v Číne neplatí duševné vlastníctvo, čo pomáha technologickému pokrok. Ďalším faktorom ekonomického rastu je populácia a vzdelanie. Rastom ekonomiky a outsourcovaním firiem do Číny dlhodobo pozitívne prospievalo ekonomike a životnej úrovni a vzdelanosť ide ruka v ruke s ekonomickým rastom. Krajiny, ktoré budú dlhodobo rásť a dokázali si odkrojiť najväčší podiel trhu sú technologické firmy: Alibaba, JD, Tencent alebo Vipshop. Ak krajina bude aj naďalej napredovať rovnakým tempom ako doteraz, spoločnosti budú rásť nielen v domácej krajine, ale aj zahraničí.

Na druhej strane netreba zabúdať na politické riziko spojené s kurzovým rizikom, ktoré sú pri súčasnej vláde vysoké.

Ďalšou „horúcou“ krajinou môže byť India. Hlavným dôvodom je pokračujúci presun fabrík z Číny do Indie z dôvodu nákladov na pracovnú silu, ktorá je súčasne v Indii výraznejšie nižšia. Ak sa prírastky nákazy znížia a rozvojové krajiny sa dostanú do expanzie, pozitívny rast sa môže prejaviť aj v Indii. Na druhej strane, úroveň rozvinutosti finančného trhu je stále nízka. Ak sa budete rozhodovať o tejto relatívne long-run investícii je rozumnejšie investovať cez ETF fondy, ktoré rozkladajú riziko medzi viacero spoločností alebo rozvojových ázijských krajín a zaisťujú investíciu pred kurzovým rizikom.

Odložené dlhy by mohli spôsobiť ďalšiu finančnú krízu

16.01.2021

Aj napriek rýchlemu vynájdeniu lieku na koronavírus, svet stále čelí „rekordnej“ miere nakazených a čím dlhšie bude trvať vakcinácia, tým väčšie budú straty pracovných miest, uzatváranie podnikov, problémy so splácaním odložených dlhov domácností a firiem, ako aj rekordný rast zadlžovania krajín. Následne to bude znamenať dlhšiu cestu k dosiahnutiu [...]

Striebro má potenciál, aby v tomto roku prevalcovalo trhy

08.01.2021

Kým cena zlata išla v poslednom období výrazne nahor, rast striebra na finančných trhoch zaostával. Viacerí odborníci však predikujú, že práve rok 2021 bude tým rokom, kedy striebro výrazne posilní. Striebro je komodita, ktorá dvojité využitie – v priemysle a aj ako uchovávateľ hodnoty. To znamená, že cena striebra môže stúpať alebo klesať na základe [...]

Nastáva rotácia na trhu. Ako tomu prispôsobiť portfólio?

05.01.2021

Rok 2020 sa niesol v znamení ekonomickej recesie a vďaka tomu akcie technologických spoločností vystrelili nahor. Akciové trhy budú pravdepodobne dobre podporované politikami centrálnych bánk a nedostatkom rizikových udalostí v blízkom období aj naďalej. Témou roka 2021 však môže byť rotácia na trhu. Hra na ekonomické oživenie, o ktorej predpokladám, že bude [...]

Kaja Kallasová

Estónsko bude mať prvýkrát v histórii premiérku

24.01.2021 19:52

V premiérskom úrade Kaja Kallasová nahradí Jüriho Ratasa, ktorý podal demisiu v súvislosti s korupčným škandálom týkajúcim sa jeho strany.

premostenie, Hornad, Velka Lodina, Kysak, most, dosky, konstrukcia

Štát postavil provizórny most cez Hornád. Nevydržal ani týždeň

24.01.2021 19:30

Mostné provizórium nad Hornádom sprejazdnili iba v pondelok. Už po piatich dňoch je most taký poškodený, že ho musia opravovať.

SMK / Most-Híd / Spolupatričnosť / Krisztián Forró / László Sólymos / Szabolcs Mózes /

Vznik jednotnej maďarskej strany oznámia najskôr až na jeseň

24.01.2021 18:03

Delegácie majú na stole poslednú nevyriešenú otázku, a to je rozloženie síl jednotlivých platforiem v spoločnej strane.

Baňa / Baníci /

Záchranári po dvoch týždňoch vytiahli z bane vo východnej Číne 11 uviaznutých baníkov

24.01.2021 15:20

O ďalších desiatich baníkov sa dosiaľ nič nevie, zatiaľ čo jedeného ďalšieho už čínske médiá pred pár dňami vyhlásili za mŕtveho.